Голяма соларна електроцентрала, която ще захранва град в Мароко през нощта, ще заработи следващия месец в сееврноафриканската държава, съобщава Би Би Си.
Съоръжението в Карзазате ще използва слънчевата енергия, за да топи сол. Отделяната топлина ще захранва парна турбина вечерно време.
При първата фаза от изпълнението на проекта, процесът ще генерира енергия в продължение на три часа след залез слънце.
Всичко това е част от намеренията на Мароко да произвежда 42% от тока си от възобновяеми източници до 2020г. За сравнение – Великобритания цели да достигне 30% от възобновяеми източници за същия период.
Построената от саудитски компании централа в Карзазате ще бъде една от най-големите в света, когато бъде завършена. Соларните панели ще бъдат разположени на площ с размерите на столицата Рабат.
Само върху еквивалента на 35 футболни игрища ще бъдат разположени огледални панели, които ще се въртят, следвайки слънчевата светлина.
Намеренията на краля на Мароко Мохамед VI са да превърне страната в лидер в произвеждането на енергия от възобновяеми източници. Доскоро Мароко беше зависимо на 98% от вносът на въглища, но кралят реши да се възползва от огромния потенциал на ветровете от Атлантическия океан, планинските води и изгарящото слънце на Сахара.
Като част от ангажимента, който Мароко ще поеме на предстоящата конференция за климатичните промени в Париж, страната се ангажира да намали произвежданите въглеродни емисии с 32% до 2030.