Едва между 2000 и 3000 души се отзоваха на призива на унгарската лявоцентристка опозиция за масов протест в неделя в Будапеща срещу споразумението, изненадващо сключено между правителството на консерватора Виктор Орбан и Русия за разширяване на АЕЦ „Пакш”, предаде АФП.
Нито полицията, нито организаторите не съобщиха брой на участниците в демонстрацията пред парламента, но те бяха далеч по-малко от 25-те хиляди, събрани от опозицията на 23 октомври 2013 г., отбелязва агенцията.
Унгария и Русия подписаха на 14 януари споразумение за сътрудничество за прибавянето на два нови реактора в „Пакш”, единствената унгарска АЕЦ, разположена на 100 км от Будапеща.
Проектът, огромен за мащаба на Унгария, ще удвои капацитета на съоръжението, което вече осигурява 40 процента от електричеството на страната. Парламентът ще го обсъди следващата седмица.
„Никой не е давал мандат на Орбан да взема решения за нашия живот вместо нас”, заяви на митинга бившият премиер Ференц Дюрчани (2004-2009 г.), един от лидерите на алианса, сформиран от опозицията за парламентарните избори на 6 април.
„Един ден преди споразумението ни казаха, че Орбан отива в Москва, за да направи преглед на икономическите отношения, а той се върна със споразумение, което предопределя съдбата ни за десетилетия напред, без да се посъветва с нас”, заяви Дюрчани.
Опозиционните партии обещаха, че ако спечелят изборите, ще свикат референдум за сделката. Според споразумението Русия ще предостави 30-годишен заем от около 10 милиона евро, които покриват 80% от прогнозната цена на строителството.
Гордон Байнаи, технократът премиер от 2009 до 2010 г., инициатор на опозиционния съюз, призова унгарците да изберат между съдбата на държава постсъветски сателит и европейска демократична правова държава.