Средната температура в Гърция се е повишила с около 1,5 градуса през последните 30 години. Това повишение е по-голямо в Северна Гърция - в райони които са далеч от морето.

Това показва изследване на тенденциите на климатичните параметри в Гърция през периода 1991-2020 г., което е извършено от учени от Националната обсерватория на Атина и публикувано в международното списание Atmosphere, съобщава кореспондентът на bTV Новините в южната ни съседка.

Водещият автор на изследването д-р Костас Лагувардос нарече констатациите в изследването "малка изненада".

Той обяснява, че данните са много по-високи в Северна Гърция, където има по-бърз темп на повишаване на температурата.

Това не означава, че в Северна Гърция е по-топло от другите части на страната, а че в тези райони има по-голямо повишаване на температурите от стойностите преди изследването.

През същия период от време средната температура на планетата се е повишила, но с по-малки темпове - с около 0,6-0,8 градуса, а също и в Европа с 1,2 градуса.

Изследването е установило и много по-малък брой на дните със замръзване през годината, като се наблюдава значителна разлика за цяла Гърция, а по-осезаемо е намалението в северозападна континентална Гърция.

Повишаване има и на температурата на морската повърхност с 1,5 градуса, като най-голямо е увеличението в северно Егейско море, Йонийско море и около остров Крит.

Изследването установява и стабилизиране на валежите през последните години, както и стабилизиране на периодите на засушаване. Но има увеличение на броя на дните с обилни валежи, оценени на 9-10 дни за 30-годишния период.

Тази нарастваща тенденция е свързана с по-чести наводнения, отбелязват авторите на изследването. Те споделят още, че през годините след периода на изследването - тоест през последните 4 години, се правят оценки за още по-голямо повишение на температурата.