Малийската армия е започнала контраофанзива, с подкрепата на чуждестранни военновъздушни сили, в опит да спрат настъплението на ислямистите, които преди два дни превзеха ключов град за подстъпите към северната част на страната, която се намира вече 9 месеца под техен контрол.
Военен източник пожелал анонимност е заявил пред АФП, че офанзивата е насочена именно към възвръщането на контрола над централния град Кона, който да послужи за плацдарм за по-широка офанзива срещу ислямистите.
Неназованият офицер е подчертал, че в офанзивата е започнала по направлението на град Севаре и в нея участват „военни самолети на приятелски държави”.
Електронното издание вестник "Фигаро" съобщава, че френски и германски военнослужещи са били разположени още вчера в района на Севаре, по което направление се движи офанзивата на малийската армия.
Изданието твърди още, че на лещитето в Севаре са били разположени осем военни летателни апарата, без да уточнява от какъв вид са, както и какъв брой френски и германски военнослужещи са разположени в района.
Министърът на отбраната на Франция Жан-Ив льо Дриан вече е обсъдил с американския си колега Леон Панета ескалацията на ситуацията в Мали и е в непрекъснат контакт с военните министри на Германия и Великобритания.
По-рано днес френският президент Франсоа Оланд се ангажира страната му да окаже незабавна подкрепа на властите в Бамако, стриктно спазвайки мандата на Съвета за сигурност на ООН.
Очевидец в района на офанзивата - град Кона - е потвърдил пред АФП, че в района на града два малки летателни апарата обстрелват позиции на ислямистите, които засега не отвръщат на огъня.
Град Кона беше превзет от свързаните с организацията на „Ал Кайда” в ислямския Магреб въоръжени групи във вторник.
Същия ден около 1 200 ислямисти се насочиха към Мопти, град със стратегическо значение, разположен на линията, която условно разделя контролираните от правителството територия и държана от въоръжените групи.
Върховният представител на ЕС по външната политика Катрин Аштън излезе по-рано днес със специално изявление, в което призова за „бърза реакция на международната общност”, за да се спре настъплението на ислямистите.
"Ситуацията подчертава необходимостта от конкретен и бърз международен анжгажимент в подкрепа на възстановяването на стабилността и държавния суверенитет върху цялата територия на Мали, съгласно резолюция 2085 на Съвета за сигурност", се казва в комюникето от името на Катрин Аштън.
Международните наблюдатели припомнят, че въпреки многобройните призиви на анализатори, експерти и най-вече на африканските народи от периферията на Западна Сахара, забавената реакция на международната общност на случващото се в Мали е на път да доведе до реалното създаване на терористичен плацдарм в Северна Африка, подобен на Афганистан, но този път само на „една ръка разстояние” от Европа.