Франция предлага да е домакин на среща между България и Северна Македония за споразумение, което да отпуши преговори за еврочленство на Скопие. Снощи в телефонен разговор с френския си колега, българският президент е казал, че очакваме конкретни резултати от съседите по Копенхагенските критерии.

Източник на bTV от Елисейския дворец потвърди, че Франция, която е ротационен председател на ЕС до края на месеца, желае да е домакин на среща между България и Северна Македония, но с важното уточнение: "не сега, а когато настъпи подходящ момент".

От френското президентство не знаеха за организираните срещи днес в Европарламента на български историци с евродепутати, за да обяснят българското вето. Възможно е и депутатите да не са знаели, защото в залата имаше само двама чужденци

България закъсня с десетилетия с обясняването на своята позиция, твърдят от националния кръг "За Македония".

„Във всеки случай ние сме представителна извадка на българската историческа и филологическа наука, на българските университети и ние искаме да се чуе нашето мнение, а от българските политици зависи какво ще се случи. Аз съм убеден, че те ще защитят българската позиция до края“, каза проф. Николай Овчаров.

Българските историци бяха поканени от евродепутата Ангел Джамбазки.

„Натискът над България справедливо и разумно трябва да бъде намален, когато постигнем нещо, което се чудя защо не е случило досега – а именно разделяне на Албания и на Македония“, коментира Ангел Джамбазки от Европейски консерватори и реформисти.

Конкретен резултат обаче е под въпрос само 2 седмици преди срещата на евролидерите с лидерите на Западните Балкани.

„Аз смятам, че отношенията ни със Северна Македония днес изискват политически решения, не толкова исторически оценки. Иначе е похвално това, което се прави в момента, но то достига да много малко хора и не вярвам, че ще има огромен резултат“, обясни Илхан Кючюк от "Обнови Европа". 

„При всичките ни критики към Орбан, той и унгарската държава отделят от 2016 г. досега 350 милиона евро за унгарските етнически общности извън територията сега на Унгария. Какво прави България?“, коментира Андрей Ковачев от Европейска народна партия.

Преди близо 3 седмици евродепутатите приеха с мнозинство декларация призив за бързо започване на преговори със Скопие и Албания.