Македония остава четвърта в Европа по най-нисък държавен дълг след Естония, България и Люксембург, заяви финансовият министър Зоран Ставрески, отговаряйки на обвиненията на опозиционната партия СДСМ, че държавният дълг на страната е по-голям, отколкото се твърди, пише в. "Вечер".
В края на 2013 г. държавният дълг е бил 34,3 процента от брутния вътрешен продукт, а данните, с които борави СДСМ са най-малко отпреди година, твърди Ставрески. Той изтъква, че по оценка на Световната банка с това ниво на дълга Македония се намира в сигурната зона, предаде БТА. В края на миналата година Македония е имала 1,591 милиарда евро външен дълг и 1,165 милиарда вътрешен.
Досега държавата не е имала никакви проблеми с изплащането на кредитите, а през 2013 г. е върнала 256 милиона евро на чуждестранни кредитори. "Утрински весник" съобщава, че външният министър Никола Попоски се е срещнал в Брюксел с гръцкия си колега Евангелос Венизелос, който потвърдил, че на 20 февруари ще дойде в Скопие.
Той разговарял и с българския външен министър Кристиан Вигенин, с когото се договорили Македония и България заедно да настояват Европейската комисия да помогне финансово за изграждането на Коридор 8, който е важен за Македония. Попоски и Вигенин разговаряли и за нуждата от размяна на терени за посолства в Скопие и София и за някои други проекти, които са в процес на изпълнение.
Блокираме Македония вместо да се занимаваме с по-големите проблеми в Европейския съюз, заявява румънската евродепутатка Норика Николай в интервю за в. "Дневник". Не разбирам защо я блокираме, като знаем, че в много страни членки има много по-големи проблеми от македонските - по-голяма безработица, по-големи проблеми между политическите партии, по-недемократични отношения между правителството и медиите, казва Николай.
Тя изтъква, че Европейският парламент има добро мнение за Македония и подкрепя напредъка й в реформите. Блокирането на преговорите за членство на Македония румънската евродепутатка оценява като неуспех на ЕС.