Да проследяваме хода на историята от телевизорите е нещо съвсем обикновено като дейност в XXI век, но в зората на медията едно събитие белязва историята на тази нова технология. През 1953 г. коронацията на покойната кралица Елизабет II се превръща в първото най-гледането живо предаване по телевизията.

Годината е 1953 – милиони зрители се събират около току-що закупени телевизори, за да наблюдават възкачването на британския престол на принцеса Елизабет. Частни домове, кръчми и публични места били препълнени с хора, всички вперили поглед в малкия зърнист черно-бял екран на първите телевизори.

Снимка: Getty Images

Технологията

Телевизорите се появяват в края на 20-те години на миналия век. През 1929 г. Би Би Си използва за първи път система с много линии за телевизионно излъчване, на базата на която програмата стартира през 1932 г.

Снимка: Getty Images

Когато става ясно, че телевизията ще излъчва на живо коронацията на Елизабет II, продажбите на телевизори на територията на Обединеното кралство се увеличава тройно.

В двата месеца преди събитието, британските зрители купуват повече телевизори в сравнение с който и да било предишен период. Според данните устройствата, които са закупени непосредствено преди коронацията възлизат на 2,5 милиона.

Снимка: Getty Images

Предизвикателствата

Събитието се превръща в най-голямото предавано на живо и логистичните проблеми пред Би Би Си са огромни.

Дори поставянето на огромните телевизионни камери в Уестминстърското абатство е постижение само по себе си.

Снимка: Getty Images

Извън сградата, телевизионният канал е трябвало да разреши проблема с кабелите, които вървят по цялото трасе на процесията за коронацията и свързват камери, микрофони и техника. Главната апаратна на телевизията се намира в двореца Александра.

Друго постижение е, че британската медия успява да предостави запис на събитието на Канада и Америка още в същия ден. Цялата церемония е заснета на висококачествена 35-милиметрова лента. След края на коронацията, огромните ролки са отнесени с хеликоптер до летището на Лондон, откъдето тръгват на презокеанското пътуване.

Снимка: Getty Images

Заслужавало ли си е?

Когато излъчването започва, над 20 милиона души застават пред телевизорите в цялата страна. По радиото церемонията е слушана от два пъти по толкова души.

Последващи анкети установяват, че пред всеки телевизионен екран е имало средно 17 души.

Снимка: Getty Images

Предаването е продължило колосалните за тогава 7 часа, придружено от експертен коментар от Ричард Димбълди, което означава, че никой от зрителите не е останал без информация какво се случва.

Културното наследство

Преди излъчването да се случи в британския парламент е имало ожесточени дебати дали подобно обвито с мистицизъм събитие трябва да бъде показано по телевизията. Но самата принцеса Елизабет настоява коронацията да бъде излъчена.

Снимка: Getty Images

Макар радиото и киното да изиграват своята важна ролята в историята ни, телевизионното излъчване на коронацията на Елизабет II установява ролята на ТВ каналите в осигуряването на културни преживявания за милиони.

За първи път хора от цялата страна и дори отвъд океана успяват да видят в реално време блясъка на коронацията на британски монарх.