Австралийски учени са използвали нова технология за търсене на извънземен живот, при наблюденията си на звездата Gliese 581, в чиято обитаема зона има две планети, съобщава Би Би Си.

Технологията, наречена „свръхдългобазисната радиоинтерферометрия” (VLBI), представлява процес, в който сигналите от няколко различни телескопа се концентрират в една точка от пространството, търсейки радиовълни.

Австралийският екип „прослушвал” различни честоти в Gliese 581, която е на разстояние 20 светлинни години от земята, в продължение на 8 часа без резултат. Въпреки това учените не били обезкуражени, тъй като за тях резултатите „не са изненадващи.”

Би Би Си цитира мнението на Сет Шостак, главен астроном в американската Програма за Търсене на Извънземен Интелект (SETI), ще бъдат необходими хиляди или милиони подобни изследвания за намирането на задоволителни резултати.

„Вземете предвид факта, че ако някой беше наблюдавал Земята в последните 4 милиарда години по същия начин, щеше да намери знаци на интелигентен живот само през последните 70 години,” заявява Сет Шостак. 

„Това, че не намерихме нищо в една Слънчева система не означава, че няма извънземен живот в други”, заявява астрономът-оптимист.