Имигрантите, които за две години и половина не научат английски език, ще бъдат експулсирани от Великобритания. Това предупреди министър-председателят Дейвид Камерън при обявяването на нова програма за интегриране на бежанци.
Премиерът заяви, че макар и да няма причинно-следствена връзка между слабите езикови умения по английски и екстремизма, има опасност хората, които не могат да се интегрират в британското общество, да са по-податливи на екстремистки идеологии.
Британското правителство ще инвестира 20 млн. лири в езиково обучение на жени в затворени общности, а от октомври ще започне да изпитва тези, които са дошли във Великобритания със съпружеска виза, за да установи дали езиковите им умения са се подобрили.
Според статистиката около 190 хил. живеещи на Острова жени говорят слабо или изобщо не знаят английски език. Те са предимно от семейства на имигранти, в които мъжете имат някаква работа, но жените им не излизат от къщи.
Програмата не е с цел борба с радикалния ислям, а за по-добро интегриране на обикновените хора, уточни Камерън.
Междувременно обаче организации на британските мюсюлмани обвиниха премиера, че демонизира общността им, предаде Ройтерс.
„Изявленията на това правителство за мюсюлманите продължават да демонизират и маргинализират мюсюлманската общност и са контрапродуктивни“, се казва в изявление на Съвета на мюсюлманските жени.
Генералният секретар на Британския мюсюлмански съвет Шуджа Шафи заяви, че усилията на Камерън „ще се провалят на първото препятствие“, ако той свързва езиковите умения и по-доброто интегриране със сигурността и ако се спира конкретно на мюсюлманките.
„Мюсюлманите са само една трета от малцинствата. Има данни, че значителен дял от имигрантите от Източна Европа се затрудняват с английския“, заяви Шафи.
Фаиза Ваид, изпълнителен директор на благотворителната организация „Британска мрежа на мюсюлманските жени“ заяви, че пълното интегриране на мюсюлманките не се възпрепятства само от незнанието на английски. „Имаме по-големи общностни проблеми с институционалния патриархат, дискриминацията и ислямофобията и трябва да се води борба и с тези системи. Не смятам, че този проект трябва да се свързва с превенция на радикализирането“, каза тя.