Приключи Европейският съвет в Брюксел. Лидерите от Евросъюза подкрепиха удължаване на санкциите срещу Русия с 6 месеца.

28-те застават принципно зад идеята за създаване на агенция за защита на външните граници и изразиха оптимизъм за постигането на компромис за оставането на Великобритания в Съюза.

Обсъдени бяха още и енергийни въпроси, като Доналд Туск изрази недоумение защо за разлика от „Южен поток” не е блокиран и „Северен поток” - друг руско-европейски проект.

Решенията от този Европейски съвет приличат по-скоро на списък с трудностите да се приложат на практика досегашните инициативи по най-горещите теми – миграционна криза и защита на външните граници.

Ако досега Европа си мислеше, че е възможно да пренасочва мигранти, през идните седмици и месеци тя ще се концентрира върху защита на външните си граници.

„Европейският съвет е място, където може да се изразят различни позиции. Италия иска европейски гаранционен фонд за банковите депозити. Италия също така иска да е част от Южен поток. Това е разбираемо. България също изрази това желание днес. Но има и някои възражения, най-вече от страна на Комисията заради изискванията на Третия енергиен пакет и заради някои тръжни процедури”, изтъкна германският канцлер Ангела Меркел.

„Прие се да се ограничи мигрантският поток, това е изключително важно. Допреди няколко месеца в Европа ги приканвахме да дойдат, докато сега всички са за ограничаването, за което настоявах и аз, да се минава през контролно-пропускателните пунктове и в същото време тези, които не са желани, да бъдат връщани обратно”, посочи българският премиер Бойко Борисов.

"Трябва да проявим твърдост, когато става въпрос за фундаменталните ценности. Мога да обещая, че няма да се откажем от теми като свободното движение и анти дискриминацията. Днес обаче стана ясно, че Дейвид Камерън се стреми към честен и траен компромис и по тази причина сега съм много по-голям оптимист", заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск.