След трескава подготовка в Осло за тържествената церемония, лидерите на ЕС получиха Нобел за мир.

На церемонията присъстваха около 20 държавни и правителствени лидери. България е бъде представена от премиера Бойко Борисов.

Председателят на Норвежкия Нобелов комитет Торбьорн Ягланд връчи приза на тримата лидери на ЕС - президентът на Европейския съюз Херман Ван Ромпой, председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и председателя на Европейския парламент Мартин Шулц.

Ягланд припомни за 80-те милиона жертви, които Европа даде през ХХ век. "Заедно трябва да потвърдим, че няма да загубим това, което построихме върху руините на двете световни войни. Мирът не трябва да се приема за даденост. Трябва да се борим за него всеки ден", каза той.

Отличието беше присъдено на ЕС като признание за ролята му за следвоенното обединяване на Стария континент, както и за насърчаването на демокрацията в страни извън 27-членния блок.

На пресконференция в навечерието на церемонията президентът на Евросъюза Херман ван Ромпой изрази увереност, че Европа ще излезе по-силна от сегашната криза и отново ще бъде символ на надеждата.

"За нас тази награда не е само признание за постижения в миналото. Тя също така ни призовава да продължим заедно да формираме нашето бъдеще", каза той пред журналисти.

Решението на нобеловия комитет тази година предизвика голяма изненада. Основната причина е, че мислите и действията на съюза в момента са свързани главно с финансовата криза, което води до вътрешни разногласия.

Освен това скептиците посочват участието на страни-членки във военни операции срещу едни режими и ненамесата им в други държави, където хората се нуждаят от помощ. На другия полюс са тези, които смятат, че Евросъюза е успял до голяма степен да гарантира мира на континента след двете унищожителни световни войни и да интегрира нации, които в продължение на десетилетия са били под комунистическо управление.
И двете страни имат своите аргументи, които се пренесоха дори и тук в София,

Историята на Европа е историята на един континент, който само преди 6 десетилетия е бил на ръба на самоунищожението си. Днес тези времена изглеждат далече, но обединена ли е наистина Обединена Европа, за да получи признание, за което обикновено се предлагат личности с доказан принос за мира по света.

Лидерите на евро- институциите сложиха край на спекулациите, че ще има спор кой да вземе наградата, като излязоха заедно на сцената. Ромпой обяви, че във времена на несигурност, този ден напомня на хората в Европа, а и по света, че основната цел на Съюза е да подкрепя братството между европейските нации.

Докато в София и други европейски градове дебатираха, в Осло протестираха. Което още веднъж доказва колко нееднозначно се приема изборът на Европейския съюз.