След трескава подготовка в Осло за тържествената церемония, лидерите на ЕС получиха Нобел за мир.
На церемонията присъстваха около 20 държавни и правителствени лидери. България е бъде представена от премиера Бойко Борисов.
Председателят на Норвежкия Нобелов комитет Торбьорн Ягланд връчи приза на тримата лидери на ЕС - президентът на Европейския съюз Херман Ван Ромпой, председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу и председателя на Европейския парламент Мартин Шулц.
Отличието беше присъдено на ЕС като признание за ролята му за следвоенното обединяване на Стария континент, както и за насърчаването на демокрацията в страни извън 27-членния блок.
На пресконференция в навечерието на церемонията президентът на Евросъюза Херман ван Ромпой изрази увереност, че Европа ще излезе по-силна от сегашната криза и отново ще бъде символ на надеждата.
"За нас тази награда не е само признание за постижения в миналото. Тя също така ни призовава да продължим заедно да формираме нашето бъдеще", каза той пред журналисти.
Решението на нобеловия комитет тази година предизвика голяма изненада. Основната причина е, че мислите и действията на съюза в момента са свързани главно с финансовата криза, което води до вътрешни разногласия.
Освен това скептиците посочват участието на страни-членки във военни операции срещу едни режими и ненамесата им в други държави, където хората се нуждаят от помощ. На другия полюс са тези, които смятат, че Евросъюза е успял до голяма степен да гарантира мира на континента след двете унищожителни световни войни и да интегрира нации, които в продължение на десетилетия са били под комунистическо управление.
И двете страни имат своите аргументи, които се пренесоха дори и тук в София,
Историята на Европа е историята на един континент, който само преди 6 десетилетия е бил на ръба на самоунищожението си. Днес тези времена изглеждат далече, но обединена ли е наистина Обединена Европа, за да получи признание, за което обикновено се предлагат личности с доказан принос за мира по света.
Лидерите на евро- институциите сложиха край на спекулациите, че ще има спор кой да вземе наградата, като излязоха заедно на сцената. Ромпой обяви, че във времена на несигурност, този ден напомня на хората в Европа, а и по света, че основната цел на Съюза е да подкрепя братството между европейските нации.
Докато в София и други европейски градове дебатираха, в Осло протестираха. Което още веднъж доказва колко нееднозначно се приема изборът на Европейския съюз.