Бежанските лагери в Италия са препълнени, а властите не могат на смогнат с обработката на документите на новодошлите. От началото на годината в страната са пристигнали над 30 000 бежанци, като условията във временните центрове за настаняване се влошават със всеки изминал ден.
Лагерът за емигранти в Лампедуза от месеци е пренаселен. Редица хуманитарни организации правят всичко по силите си, за да подобрят условията за живот, но потокът е прекалено голям, а островът - все толкова малък.
„Условията в лагера не са добри, живеем много е зле. Изобщо не се грижат за нас”, оплака се емигрантът от Еритрея Самир Данир.
„Мислехме, че тази европейска страна е демократична, дори се отнасят към животните си, като към хора, но не знам защо тази Европа не ни остави, тази Италия не ни остави да живеем свободно”, допълва друг гражданин на Еритрея Дарит.
В лагера на остров Лампедуза има около 350 места, но според официални източници тук живеят близо 1000 емигранти. Хората спят по земята, а за другите си нужди, отскачат нелегално до града.
Пропускателният режим в лагера е изключително строг, въпреки това от двете страни на главната порта тръгват малки пътечки. Те водят до дупки в оградата, от където емигрантите излизат необезпокоявани до града.
Властите оставят емигрантите да излизат свободно, ако не създават проблеми, защото няма как да напуснат острова. Голяма част бежанците в лагера в момента са били на печалния круиз от 3 октомври. Те не искат да стоят повече на Лампедуза, нито в Италия, защото за тях, местните власти са виновни за трагичния изход от инцидента.
„Хората, които са тук, спасиха живота си сами, никой не получи никаква помощ. Тези, които можеха да плуват се спасиха сами, италианските власти не ни помогнаха”, спомня си Самир Данир. Той е бил студент в специалност „Компютърни науки” и се надява да завърши образованието си – както посочва, „в някоя добра държава, далече от Италия”.
Според местните хуманитарни мисии почти всички емигранти, успели да стигнат бреговете на Лампедуза, получават временно убежище и шанс за нов живот в Европа.