Въпреки напредъка отбелязан в различни сфери на политическия и социалния живот в България практиките на купуване на изборни гласове, маргинализирането на малцинствата, в частност ромското, и корупцията сред високопоставените държавни служители, остават сред -най-сериозните проблеми. Подобни заключения прави Годишният доклад на Държавния департамент на САЩ за човешките права и практики за 2011 г.
В обобщаващия текст към доклада, в частта за България, Държавният департамент на САЩ посочва, че макар президентските и парламентарните избори в страната през 2011 г. да са преминали в дух на уважение към основните права и свободи, наблюдатели са отчели редица случаи на купуване на гласове и организационни слабости.
Докладът съобщава, че неправителствени организации и опозиционни партии са сигнализирали по места за редица случаи, в които свързани с властта частни бизнеси са прибягвали до натиск, за да гарантират избирателна подкрепа за управляващата партия ГЕРБ по време на местните и президентските избори през октомври 2011г.
Държавният департамент посочва, че до края на годината са били заведени 102 дела, а 18 души са били осъдени за изборни нарушения. В други 42 случая разследването продължава.
Документът изтъква маргинализирането на ромското малцинство като основен проблем при човешките права в България. В частта образование докладът посочва, че докато 55 % от децата от турското и 46,2 % от ромското получават задължителното основно образование, едва 24 % при първите и 7,8 % при вторите завършват средно образование.
Държавният департамент на САЩ загрижено посочва, че сред проблемите на българското общество остават семейният тормоз и насилието над деца. Във втория случай американското външно министерство цитира експерти, според които случаите на насилието срещу деца се е ожесточило през последните години.
Данните за 2010 година посочват, че 2 155 деца са били жертва на насилие, срещу 2 009 регистрирани случая за 2009 г.
При случаите на домашен тормоз Държавният департамент на САЩ посочва, че освен когато става въпрос за физическо насилие, властите не прилагат законите във всички случаи. Документът изтъква липсата на адекватна база данни за подобни случаи и припомня, че според наблюдатели една на всеки четири жени в България е жертва на насилие у дома.
Друг основен проблем на който обръщат внимание „зад океана” е безнаказаната корупция на висши държавни служители, посочена и от Световната банка.
Докладът изтъква, че правителството не прилага ефективно законите за борба с корупцията, заради което редица високопоставени корумпирани служители не попадат под ударите на закона.
Документът посочва доклада от юли 2011 г. на Европейската комисия по Механизма за проверка и сътрудничество, според който борбата с корупцията по високите етажи на властта все още не дава необходимите резултати.