Пазаруването на дрехи от последните модни колекции вече е истински лукс в Испания. Кризата отвори път на средната класа към бутиците за употребявани стоки.
„Млади момичета на минималната заплата сега не могат да си позволят дори дрехи втора употреба. Заможни хора, които преди оставяха старите си дрехи за продан, започнаха да пазаруват при нас,” споделя Ноеми Легроно, собственик на магазин за дрехи „втора употреба”.
И автосалоните лъснаха старите коли, за да привлекат купувачи. Преди 5 години на всеки 4 нови коли се е продавала само по една стара. Днес статистиката сочи обратното.
„Икономиите ме засегнаха сериозно, защото съм в здравния сектор. За мен колата е необходимост, но този път ще трябва да си взема запазен автомобил „втора ръка”,” казва медицинската сестра Инес Серано.
Кризата научи испанците и на още нещо - да поправят счупените си вещи, вместо да купуват нови. Дърводелците в Мадрид отдавна не са правили нови мебели, но ремонтират от сутрин до вечер.
„Успяхме да се спасим от кризата. Бяхме закъсали с производството на мебели и започнахме да предлагаме ремонти. Сега бизнесът ни процъфтява, благодарение на кризата,” констатира дърводелецът Армандо Ернандес.
Ако финансовите планове на правителството се сбъднат, икономиката на страната трябва тръгне нагоре от средата на 2013-а година. Това означава, че бизнесът с вещи „втора ръка” тепърва ще върви към апогей.
И тази нощ протести в Мадрид
Стотици испанци се събраха на централния площад до парламента в испанската столица. Те настояват за оставката на правителството заради непосилните мерки за икономии и задълбочаващата се криза в страната.
Първият протест миналата нощ прерасна в безредици. 64 души бяха ранени при сблъсъци с полицията, а близо 40 бяха арестувани. Според правителството, атаката срещу парламента е нападение срещу устоите на демокрацията.
По-рано централната банка обяви, че кризата в страната се задълбочава, а икономиката се свива все повече. Затова протестиращите искат предсрочни избори и нова икономическа политика.
В същото време правителството в съдена Португалия реши да смекчи гнева на избирателите, като лекува дефицита в хазната с високи данъци, вместо с болезнено намаляване на заплатите. Планът на кабинета да намали работните заплати чрез повишаване на социалните осигуровки, беше посрещнат с ожесточена съпротива в цялата страна и беше блокиран.