Нови ограничения в тегленето на пари от банкомати наложиха на клиентите си двете най-големи банки в Кипър, които са и най-застрашени от фалит. От сметките в Кипърска банка могат да се теглят до 120 евро, а от „Лайки” – до 100 евро.
Банките на малката островна държава са затворени от 16 март в очакване на решение за надвисналата криза. Междувременно съвещанието на финансовите министри от Еврозоната на което ще бъде решена съдбата на Кипър, беше отложено с два часа, предаде АФП.
Следващите часове са критични за Кипър - ако до утре сутринта страната не се споразумее за спасителен заем, ще банкрутира. Кипърският президент замина за Брюксел за извънредна среща с международните кредитори.
Снощи властите в Никозия и кредиторите са се споразумели за налагането на 20% данък върху влоговете над 100 000 евро в най-голямата банка „Банк ъф Сайпръс" и за 4-процентен налог за останалите кипърски банки. По този начин Кипър смята да събере 5,8 млрд. евро, а в замяна Брюксел ще отпусне на страната спасителна инжекция на стойност 10 млрд. евро.
По думите на еврокомисаря по икономическите въпроси Оли Рен на Кипър му остават само трудни варианти за избор и властите трябва да се съгласят на условията, поставени от кредиторите. Създалата се ситуация засили песимизма и антиевропейските настроения на острова.
„Нямаме никакви очаквания, защото последните дни показват, че страните, които управляват ЕС, не искат в него южните държави - Италия, Испания, Гърция и Кипър, и ще намерят един или друг начин да ги изхвърлят,” коментира недоволен гражданин от островната държава.
„Тази ситуация няма да завърши добре за нас. Защото Германия иска да ни унищожи, Русия иска да ни унищожи, цяла Европа иска да ни унищожи. Това е съвсем очевидно," твърди кипърка.
Следващите часове наистина са решаващи, тъй като ако не бъде постигнато споразумение, Европейската централна банка заплаши, че ще спре финансирането на кипърските банки, което в крайна сметка би могло да доведе до излизането на страната от Еврозоната.