През 2014 г. ще има безпрецедентна вълна от престъпления във Великобритания, ако не попречим на румънските и българските граждани да имат свободен достъп до британските граници. Това предупреждение отправи британският евродепутат Годфри Блум от Партията на независимостта.
По думите му "Великобритания няма да може да спре притока на нови имигранти, защото ръцете на британското правителство са вързани и то не може да попречи на вдигането на ограниченията, ако не скъса договора, подписан от България и Румъния, когато те се присъединиха към ЕС през 2007 г."
Блум посочва, че правителството се страхува да прогнозира колко българи и румънци ще пристигнат на Острова, след като предишната администрация силно е подценила броя на
имигрантите през 2004 г. Тогава властите предрекли, че по-малко от 20 000 източноевропейци ще дойдат в страната, но националната статистическа служба показва, че миналата година във Великобритания са работели над 600 000 чужденци.
Евродепутатът отбелязва, че според статистиката броят на населението на Румъния е намалял с 12% от 2002 г. насам, след като стотици хиляди румънци са отишли да живеят в по-богати страни като Великобритания. Населението на Румъния е намаляло до 19 милиона души, според последното преброяване, а около един милион румънци работят в чужбина.
Британският представител обръща внимание върху престъпленията с участие на румънци в родината му, като отбелязва, че 90 на сто от кражбите от банкомати са дело на румънски банди, а група румънски джебчии е извършила над 180 кражби.
"Българската администрация, финансирана от ЕС, е корумпирана до мозъка на костите. Ако на върха започне гниене, то се просмуква надолу в цялото общество, и ние не
искаме това тук", подчертава Годфри Блум. Той отбелязва още , че България има най-ниското средно ниво на доходите в ЕС.
България и Румъния имат общо 30 милиона жители и ако само пет процента от тях мигрират във Великобритания, това е потенциално нов пазар на труда от 1,5 милиона души, търсещи работа, предупреждава британският евродепутат.
"Не можем да си позволим плащането на помощи, не можем да си позволим повече безработни британци, не можем да си позволим осигуряването на допълнителни жилища и пренатоварването на нашата инфраструктура и не можем да си позволим експлозията на престъпления", подчертава британският евродепутат.