Русия вече не е готова да върне част от окупираните територии на Украйна в рамките на каквото и да било споразумение за прекратяване на войната и планира да ги запази като буферни зони, твърдят източници, близки до Кремъл.

Руският президент Владимир Путин остава решен да установи пълен контрол над източната украинска Донецка област чрез военна сила. Освен това Москва възнамерява да задържи окупираните райони в граничните области Суми и Харков като буферни зони, съобщават трима източници на Bloomberg, пожелали анонимност заради чувствителния характер на информацията.

Според тях Путин се е отказал от идеята за териториални отстъпки, тъй като Русия възприема все по-конфронтационните изявления на САЩ като доказателство, че неформалните договорености, постигнати по време на срещата му с президента Доналд Тръмп в Анкъридж, Аляска, са се провалили.

Различни версии за срещата в Аляска

Макар Вашингтон да настоява, че по време на срещата през август миналата година не е било постигнато споразумение за прекратяване на войната в Украйна, представители на Кремъл многократно са твърдели, че е съществувал пакет от договорености в рамките на т.нар. „дух на Анкъридж“.

Според тези твърдения Украйна е трябвало да бъде подложена на натиск да се откаже от територии в Донецка област, а в замяна Русия да върне окупираните части от северната Сумска и североизточната Харковска област.

Кремъл затяга позицията си

Според източниците Кремъл е втвърдил позицията си на фона на засилващите се украински удари дълбоко в руска територия, включително срещу Москва. По думите им атаките са нанесли щети на петролни рафинерии и са предизвикали недостиг на горива в страната.

Допълнителен фактор е подкрепата на президента Тръмп за нов законопроект за санкции, предложен от покойния сенатор Линдзи Греъм. Документът предвижда мита до 100% за петте най-големи купувачи на руски петрол и природен газ.

Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков не е отговорил на запитване за коментар.

Мирните преговори остават в застой

Срещата между Тръмп и Путин е била най-продължителната им лична среща и е преминала при високи очаквания за пробив към прекратяване на войната. В крайна сметка Путин е напуснал Анкъридж, без да се съгласи на прекратяване на огъня като предпоставка за мирни преговори, а Тръмп е заявил, че решението зависи от украинския президент Володимир Зеленски.

Водените със съдействието на САЩ преговори между Русия и Украйна за мирно споразумение са в застой от февруари, след като администрацията на Тръмп е насочила вниманието си към конфликта с Иран.

През юни Зеленски отправи открито писмо до Путин с призив за преки мирни преговори за прекратяване на войната, която вече е в петата си година. Руският президент отхвърли предложението и заяви, че армията му трябва „да продължи да работи“.

Донецк остава основната цел

Руският външен министър Сергей Лавров и държавният секретар на САЩ Марко Рубио участват в срещата на външните министри на Асоциацията на държавите от Югоизточна Азия (АСЕАН) във Филипините. В понеделник Рубио заяви, че е „отворен“ за разговор с Лавров в Манила, но към момента нито една от страните не е потвърдила официална среща.

През последните седмици Русия е засилила атаките с дронове и ракети срещу Киев и други украински градове. Интензивни боеве продължават в района на Константиновка в Донецка област – стратегически логистичен център, чието евентуално превземане би открило пътя към основните украински отбранителни позиции в Краматорск и Славянск.

Путин настоява Украйна да предаде контрола върху части от Донецка област, които руските сили не успяха да завладеят въпреки бойните действия, продължаващи от 2014 г. Украйна отхвърля това искане и предлага прекратяване на войната по съществуващата фронтова линия.

Според двама от източниците, близки до Кремъл, Русия е готова да се върне към преговорите едва след като Путин постигне целта си за пълен контрол над Донецка област.

По думите на един от тях руското Министерство на отбраната е уверило президента, че това може да бъде постигнато до края на годината.

Източник, близък до руското военно ведомство в Москва, обаче твърди, че мнозина във военните среди смятат този срок за нереалистичен и очакват пълният контрол над Донецка област да бъде установен едва през 2027 г.

Спорът за „духа на Анкъридж“

На 25 юни Марко Рубио заяви пред журналисти, че „в Аляска имаше предложение, но не и споразумение“ за прекратяване на войната.

„Ако беше постигнато споразумение, войната вече щеше да е приключила“, каза той.

Ден по-късно Сергей Лавров заяви, че в Анкъридж Путин е отговорил на предложения, които по-рано са били представени в Москва от специалния пратеник на президента Тръмп Стив Уиткоф.

„Ако едната страна – в случая Съединените щати – предлага идеи за уреждане на конфликта и другата страна изразява съгласие с тях, тогава да се твърди, че не е имало никакво споразумение, изглежда, меко казано, не особено коректно“, заяви Лавров.

Изберете bTV Новините като ваш любим източник в Google