Русия поставя под съмнение данните в изтеклите документи на Пентагона, но ще ги проучи, предаде ТАСС, цитирайки говорителят на Кремъл Дмитрий Песков. Кремъл е запознат с медийните съобщения за изтичане на информация от Пентагона, но разузнавателните служби сами трябва да ги проучат.
Говорителят на Кремъл също така заяви, че изненадващата проверка на боеспособността, която започна в руския Тихоокеански флот днес, е рутинен процес.
"Това е продължаваща практика на внезапни инспекции. Това е рутинна практика, тя се провежда постоянно през последните години и продължава, за да се поддържа необходимото ниво на бойна готовност на нашите въоръжени сили", посочи Песков, цитиран от БТА.
Той отбеляза, че проверката не е свързана с плановете на НАТО да засили присъствието си в Азиатско-Тихоокеанския регион.
"Това е обичайната рутинна подготовка на армията, развитието на нашите въоръжени сили и проверката на бойната им готовност", обясни Песков.
По думите му руският президент Владимир Путин не планира да присъства на нито един етап от ученията на Тихоокеанския флот.
"Бандитските действия на западните страни по отношение на активите на Русия не могат да бъдат подплатени от международното право, а всички опити да бъдат легитимирани са обречени на неуспех", заяви още Песков, коментирайки статия на германското издание "Велт", в която се съобщава, че замразените в ЕС руски активи ще трябва да бъдат върнати на Москва след края на конфликта в Украйна.
"Велт" цитира непубликуван документ на Европейската комисия (ЕК), в който се казва, че експертите на ЕК са стигнали до заключението, че от правна гледна точка активите на централната банка на Русия не могат просто да бъдат прехвърлени в Украйна въпреки политическата воля на европейското ръководство, тъй като правните пречки пред това са твърде високи, посочва ТАСС.
ЕК предлага замразените активи на руската централна банка да бъдат инвестирани в европейски държавни облигации и лихвите да се използват за плащане на Киев. Тя оценява доходността на тези облигации на 2,6% годишно. Правната служба на ЕС обаче все още не е успяла да отговори на въпроса какво ще стане, ако ЕС загуби инвестираните средства.