Кралицата на Великобритания Елизабет ІІ отдавна заяви намеренията си никога да не абдикира от престола си в полза на някой от своите наследници, но след диамантения й юбилей започнаха да се появяват признаци, че по-младите й роднини ще се заемат с някои от нейните задължения.

Това заключение прави Агенция Фран Прес в анализа си посветен на юбилея от царуването на британския монарх.

Снимка: БГНЕС

Националните тържества, отбелязващи 60-годишнината от възкачването й на трона подхраниха популярността на кралското семейство, пострадала значително през 90-те на ХХ век.

Ако все още е на трона през 2015 г., Елизабет ІІ ще е най-дълго царувалия монарх в историята на Великобритания, изпреварвайки кралица Виктория, властвала 63 години и 7 месеца.

„Кралицата никога няма да абдикира, тя няколко пъти ясно заяви, че няма подобни намерения,” заяви пред АФП кралският историк Кейт Уилямс.

„Ако кралицата заболее от Алцхаймер или друга тежка болест, тя пак няма да абдикира. Принц Чарлс ще й бъде регент, докато почине,” добавя тя.

Във Великобритания кралското семейство има прякора „Фирмата”, защото всичките му членове си споделят ангажиментите на Елизабет Втора и нейния съпруг принц Филип.

Снимка: БГНЕС

Дълги години основните задължения се заемаха от Принц Филип, но откакто принц Уилям се ожени за Кейт Мидълтън през 2011 г., той и брат му Хари са поели голяма част от кралската програма.

„Монархията не е работа за сам човек,” заявява кралският коментатор Робърт Джобсън.

„Институцията на монархията разчита на голямото семейство. Не е като президентската система,” добавя той.

Кралицата официално започна да скъсява списъка със задълженията си, от 432 през 2010 г. до „само” 370 през 2011 г.

Всички чуждестранни визити до държавите от Британската общност през 2012 г. са поети от роднини на кралицата, а принцовете Уилям и Хари представляваха за пръв път кралицата в чужбина.

Самата тя, заедно с принц Филип, който преживя инфаркт през декември, посети различни градове във Великобритания без да ходи в чужбина.

Според коментатора Робърт Джобсън, принцовете Чарлз и Уилям ще заемат ролите на „крале в сянка”, въпреки че кралицата няма официално да признае, че изпълнява по-малко длъжности от преди.

Прозвището „Фирмата” на британското кралско семейства е дадено от бащата на Елизабет ІІ Джордж VІ, чийто живот е представен във филма „Речта на краля”.

Бурните обстоятелства, при които крал Джордж се възкачва на трона, след абдикацията на брат му Едуард VІІІ, са още един от белезите, че и самата Елизабет ІІ няма намерения да абдикира, коментират наблюдатели.

„Традицията е да умреш на трона. Това е неразделна част от британската монархия,” коментира Клариса Кембъл-Ор, изследовател в университета Anglia Ruskin.

Опити да се наруши линията на приемствеността биха отворили кутията на Пандора, защото британците предпочитат Уилям да е крал вместо баща му Чарлз, чиято популярност пострада заради развода му с покойната принцеса Даяна и сватбата му с Камила.

„Принц Чарлз няма популярността, на която се радват майка му и сина му, и това е голяма трудност за него,” коментира Кейт Уилямс.