Крайнодесните популисти са значително по-склонни да разпространяват фалшиви новини в социалните медии, отколкото политиците от мейнстрийм или крайнолеви партии, според проучване, цитирано от "Гардиън". То твърди, че разширяването на дезинформацията сега е неразделна част от радикалната дясна стратегия.
„Радикалните десни популисти използват дезинформация като инструмент за дестабилизиране на демокрациите и получаване на политическо предимство“, каза Петер Торнберг от университета в Амстердам, съавтор на изследването с Джулиана Чуери от Свободния университет на нидерландската столица.
„Констатациите подчертават спешната необходимост политиците, изследователите и обществеността да разберат и да се справят с преплетената динамика на дезинформация и радикален десен популизъм“, добави Торнберг.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Изследването се основава на всеки туит, публикуван между 2017 г. и 2022 г. от всеки член на парламента с акаунт в Twitter (сега X) в 26 държави: 17 членки на ЕС, включително Австрия, Франция, Германия, Холандия и Швеция, но също така Обединеното кралство, САЩ и Австралия.
След това сравнява този набор от данни – 32 милиона туита от 8198 депутати – с международни бази данни от политически науки, съдържащи подробна информация за участващите партии, като позицията им в ляво-десния спектър и степента им на популизъм.
И накрая, изследователите ползват услуги за проверка на факти и проследяване на фалшиви новини, за да изградят набор от данни от 646 058 URL адреса, всеки със свързана „оценка на фактологията“ въз основа на надеждността на неговия източник – и сравняват тези данни с 18 милиона URL адреса, споделени от депутатите.
Чрез събирането на всички различни данни заедно, изследователите успяват да създадат нещо, което описват като общ „фактологичен резултат“ за всеки политик и всяка партия, въз основа на връзките, които депутатите са споделили в Twitter.
Данните показват категорично, че крайнодесният популизъм е „най-силният определящ фактор за склонността към разпространение на дезинформация“, заключават те, като депутати от дясноцентристки, лявоцентристки и крайнолеви популистки партии не са свързани с практиката.
Крайнодесните популистки партии като германската Alternative für Deutschland (AfD), Националното обединение (RN) във Франция и нидерландската Партия на свободата (PVV) постигнаха големи успехи в Европа през последните години и са в правителството в няколко държави.
Изследователите отбелязват, че няма да могат да разширят своя набор от данни за публикации на депутати в X, тъй като платформата – сега собственост на американския милиардер Илон Мъск, който не крие подкрепата си за крайнодесните партии – вече не предлага достъп до данни.
Изследването предполага, че вместо антиелитизма на популистите като цяло, зад повечето кампании за дезинформация стоят „изключващите идеологии и враждебността към демократичните институции на радикалния десен популизъм“, каза Тьорнберг.
Дезинформацията е по-малко полезна за крайнолевите популисти, които се фокусират повече върху икономическите оплаквания, но акцентът на крайнодесните популисти върху културните оплаквания и противопоставянето на демократичните норми е „плодородна почва“ за дезинформация, казаха авторите.
Проучването също така подчертава „симбиотичната връзка“ между крайнодесните популисти и „алтернативните“ медии. „Радикално-десните популисти са ефективни в създаването и използването на алтернативни медийни екосистеми, които разширяват техните гледни точки“, каза Тьорнберг.
"Тези екосистеми усилваха дезинформацията и оформяха крайнодесни популистки движения, укрепвайки техните идеологически послания, създавайки чувство за общност сред избирателите и предоставяйки контраразказ на основните медии", добавя той.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK