Крайната десница в Швеция е на път да стане трета политическа сила след парламентарните избори на 14 септември и да лиши двата традиционни блока от мнозинство в Риксдага, пише АФП в навечерието на вота.

„Нашата държава на благоденствието се разпада заради притока на бежанци. Това ни струва купища пари”, заяви преди дни лидерът на партия „Шведски демократи” Джими Окесон, неотразим в тъмния си костюм, на предизборен митинг във „Фруоген”, популярен квартал на Стокхолм.

„Основното предизборно обещание на министър-председателя Фредрик Рейнфелд е продължаване на имиграцията. Мисля, че това не е правилен приоритет", каза Окесон пред няколко десетки зрители, малко повече от полицаите и охраната, грижещи се за сигурността. Недалеч оттам демонстранти крещяха „Чупката, расисти!”.

„Шведски демократи” настоява драстично да бъде намалено даването на политическо убежище в Швеция - една от най-щедрите страни в това отношение. Партията смята, че парите трябва да бъдат дадени за социални придобивки и да се помага на чужденци, но в собствените им страни.

Очаква се тази година около 80 000 бежанци да поискат убежище в скандинавското кралство, което дава автоматично право на престой на хората, избягали от конфликта в Сирия. „Политиката им е расистка и ксенофобска, те обвиняват за всичко имигрантите”, казва София Линден, 31-годишна служителка във фирма. Тя е против „Шведски демократи”.

Според предварителните проучвания партията ще получи подкрепа от около 10% от избирателите - близо два пъти повече, отколкото получи на предходните избори през 2010 г., когато влезе за пръв път в парламента с 5,7% гласове и 20 депутатски места.

В шведския парламент има 349 депутати. След последните избори през 2010 г. най-голяма е групата на социалдемократите, които спечелиха 30,6% и 112 мандата, следвата от умерената партия на премиера Фредерик Райнфелд с 30% от гласовете и 107 места. В този състав на Риксдага представителство имат осем партии, като следващите шест имат между 19 и 25 депутати.

Антиимигрантската формация изглежда този път има попътен вятър въпреки скандал, заради който най-малко шестима от кандидатите й трябваше да се оттеглят. По-малко от седмица преди изборите шведският таблоид „Експресен” помести расистки коментари, публикувани анонимно в интернет, които вестникът успя да припише на кандидати от партията.

Кандидатът на „Шведски демократи” за Стокхолм бил написал, че в гените на арабите е заложено да са жестоки, а имигрантите са най-големите лъжци и манипулатори. Преди тези разкрития друга кандидатка се оттегли, след като се появи нейна снимка, на която носи лента с пречупен кръст на ръката.

Въпреки това симпатизантите на партията останаха невъзмутими, тъй като са свикнали с пресата, която смятат за враждебно настроена. Окесон, който застана начело на формацията през 2005 г., се захвана да изчисти имиджа и през 2012 г. обяви „нулева толерантност" за расизма. Това бе начин за отдалечаване от нейните корени в неонацистките среди.

„Мисля, че медиите са пристрастни", смята 18-годишната кандидатка за депутат от „Шведски демократи” Линеа Кортес. „Вижда се отчетливо мнозинство от журналистите, които са от червено-зеления блок (леви и еколози). Те искат да прокарат собствената си идеология и когато неща от миналото излязат наяве точно преди изборите, не мисля, че е съвпадение”, каза тя.

Даниел Пьол от антирасисткото списание „Експо” смята, че политиката на „нулева толерантност” е добър предизборен аргумент, въпреки че партията едва смогва да я приложи. „Целта е да се направи подходящо представяне. Разбира се, по-хуманно е да кажете, че искате да помогнете на бежанците, отколкото да кажете, че децата, които бягат да се спасят от войната, са заплаха за страната", подчерта той. „Защото това е нещото, което те в действителност мислят, но така не се печелят избиратели, особено в страна като Швеция, където присъединяването към международната солидарност е много силно", допълва журналистът.

Въпреки че в последните сондажи подкрепата за „Шведски демократи” спадна леко, партията може да излезе на силна позиция на вота в неделя. След него се очаква да бъде съставена коалиция на малцинството на леви и еколози в парламента.

Свен Олав Лундберг, 75-годишен пенсионер, смята, че предричаният успех за „Шведски демократи” е предупредителен залп за установения ред. „Останалите партии започват да говорят едва сега за имиграцията. Защо не го направиха по-рано?”, пита той. „Просто няма достатъчно работа и подслон за всички имигранти и бежанци”, допълва мъжът.