Независимо какво сте мислели досега или са ви преподавали в училище, но семейството на костенурките не е близък роднина на влечугите и змиите. За сметка на това имат общ прародител с птиците и крокодилите.

Екип от американски биолози от Университета в Бостън доказва в своя статия публикувана днес, че дори да се придвижват бавно - костенурките са извървели един от най-дългите пътища на еволюцията от близо 200 милиона години - появата им на света съвсем на е свързана с влечугите.

Исторически костенурките винаги са смятани за произхождащи от другите влечуги (заради характерни физически белези – морфология на черепа, корубата и тн.), ранно отделили се от общия клон, и следователно най-старият представител на вида.

По-късна теория ги причислява към лепидозаврите (от гръцки „люспесто влечуго), голямото семейство обединяващо всички видове змии и влечуги.

Новото изследване на ДНК на костенурки, извършено от екипа на д-р Никълъс Кроуфорд от Бостънския университет доказва, че те всъщност принадлежат към клона „архозаври” – прародителите на динозаврите, живеели преди около 250 млн. години, от които са произлезли днешните птици и крокодили.

Учените създали ДНК-коктейл, с цел да отсеят т.нар. „ултра-консервирани елементи” (ultra-conserved elements - UCE), присъстващи в генетичния код на всеки един от засегнатите видове.

Резултатът от изследването доказал неоспоримо, че костенурките са директни потомци на динозаврите, от същия клон на еволюцията, от който са произлезли птиците и крокодилите.