Прилича на град от научнофантастичен филм - космически капсули, летящи дракони и плаващи скали. Но това е родното място на исляма - Саудитска Арабия, която иска да превърне столицата си в един от "най-благоприятните за живеене градове на Земята". Кралството изгражда нов център в Рияд. Проектът, наречен New Murabba, цели да разшири столицата с около 19 кв. км, за да побере стотици хиляди жители, пише Си Ен Ен.
В сърцето на проекта е Mukaab - куб с височина 400 м, широчина 400 м и дължина 400 м, който е достатъчно голям, за да побере 20 сгради като "Емпайър Стейт Билдинг". Той предлага „завладяващо преживяване“ с пейзажи, променящи се от космическо пространство до зелени изгледи. Проектът трябва да бъде завършен през 2030 г.
The future is here: Introducing #NewMurabba, the world’s largest modern downtown – and the new horizon for Riyadh.
— Public Investment Fund (@PIF_en) February 16, 2023
Learn More:https://t.co/5R4DqQdPyS pic.twitter.com/ZXyeZBdS51
Холографската технология предвижда „нова реалност“ за потребителите, докато пазаруват и се хранят. Сградата включва още съоръжения за отдих, както и хотели и жилищни сгради.
Саудитска Арабия, която от десетилетия е обект на критики заради нарушенията на правата на човека, започна амбициозен проект за диверсифициране на икономиката от петрола и за промяна на имиджа си на консервативна и затворена държава. Някои анализатори посочват, че Саудитска Арабия има сериозна регионална конкуренция от страна на съседен Дубай и катарската столица Доха, които от десетилетия се опитват да се позиционират като регионални туристически и инвестиционни центрове.
Други обаче се питат дали проектът изобщо ще се осъществи. В миналото Саудитска Арабия е обявявала подобни мегапроекти, работата по които е била бавна. През 2021 г. бе анонсиран футуристичен град Neom в северозападната част на страната на стойност 500 млрд. долара, като обещанията бяха за роботизирани камериерки, летящи таксита и гигантска изкуствена Луна. Миналата година пък бе представен градът Line, който имаше за цел да побере 9 милиона души.
Според саудитските медии кралството вече има план на стойност 800 млрд. долара за удвояване на размера на столицата през следващото десетилетие, както и за превръщането ѝ в културен и икономически център за региона. Саудитските служители обясняват, че работата по проектите продължава по план, а експерти коментират, че проектите стават все по-абсурдни и футуристични.
Все още не е ясно колко ще струва проектът New Murabba и как ще бъде финансиран. Някои анализатори са скептично настроени и твърдят, че кралството може да не успее да събере достатъчно средства, за да изпълни амбициозните си планове. Парите не са осигурени, а опитите са да се привлекат чуждестранни инвестиции.
Саудитска Арабия се надява до 2030 г. да увеличи преките чуждестранни инвестиции до 103 млрд. долара годишно. Дали кралството ще може да финансира проекта, зависи и от цената на петрола, коментират още анализатори.