Над 2 600 морски биолози отправиха предупреждение, че кораловите рифове по света намаляват драстично и призоваха за глобални действия срещу промяната на климата, съобщава АФП.

По време на Международния симпозиум за кораловите рифове, който се състоя в австралийския град Кернс, учените са се обединили и под тезата, че милиони хора по света са изложени на риск от безработица, тъй като кораловите рифове осигуряват прехраната на голям брой брегови обитатели по света.

Освен че привличат туристи, рифовете играят ролята на естествена бариера срещу големи вълни по време на буря.

Учените призоваха за мерки за предотвратяване на щетите, нанесени от повишените морски температури, окисляването на океана, както и замърсяването на водите.

Джеръми Джаксън, старши биолог от Института „Смитсониан” в САЩ, заяви пред АФП, че кораловите рифове в Карибско море са намалели със 75-85 %в рамките на последните 35 години, докато Големият Бариерен риф в Австралия от 1962 г. насам е изгубил 50 % от обема си.

Джаксън подчерта, че глобалното затопляне влошава проблема, тъй като причинява изкуствено покачване на морското ниво и създава огромни проблеми за човечеството.

„Това значи, че каквото е добро за коралите, е добро и за нас, и е много важно да осъзнаем този факт,” добави той.
Над 85% от кораловите рифове в „Кораловия триъгълник” на Азия, който покрива Индонезия, Малайзия, Папуа Нова Гвинея и Филипините, са директно застрашени от човешка дейност, припомнят наблюдатели.