Конституционният съд на Германия одобри Европейския механизъм за стабилност (ЕМС) на стойност 500 млрд. евро и паралелното Европейско данъчно споразумение.
Осемте върховни магистрати дадоха „зелена светлина” на президента Йоахим Гаук да подпише текстовете, с което те се превръщат формално в част от германското законодателство.
В решението си Конституционният съд в Карлсруе настоява всяко увеличаване на германското финансово участие в ЕМС, да бъде подлагано на одобрение от парламента в Берлин.
ЕМС трябваше да влезе в сила на 1 юли, или 12 месеца по-рано от предвиденото. След окончателната му ратификация, той ще абсорбира неусвоените средства от неговия предшественик – Европейският инструмент за финансова стабилност (ЕИФС).
Европейският механизъм за стабилност използва комбинация от правителствено участие и гаранции. Фондовете заемат пари на финансовите пазари, след което ги пре-заемат на правителствата от Еврозоната при по-ниски лихви от тези давани от частните кредитори.
ЕМС представлява по-съвременна версия на ЕИФС. Механизмът ще може да закупува суверенни ценни книжа едновременно на първичните и вторичните пазари, финансирайки програми за икономическо спасяване на страните, преди „да затънат” напълно, какъвто беше случая с одобреното рекапитализиране на банките на Испания.
Цялостната идея е да се избегне допълнително задлъжняване на държавите, докато банките им се сблъскват с проблеми, свързани предимно с трусове на световните финансови пазари.
Единствено правителствата ратифицирали паралелното споразумение, което ги задължава да водят балансирани бюджети, ще имат достъп до средствата от ЕМС.
Европейският механизъм за стабилност беше одобрен с решение на Европейския съвет от 25 март 2011 г.
До момента споразумението е одобрено от 20 от 27-те държави-членки на ЕС. Народното събрание на Република България ратифицира споразумението на 13 юли 2012 г.