Разпространяващата се дезинформация за вятърната енергия като твърдения, че „турбините са вредни за здравето и са икономически неефективни“, подкопава общественото доверие в тях.

Подобни твърдения са широко разпространени и се ползват с голямо одобрение.

Изследване на университета Хоенхайм в Щутгарт, публикувано в Nature Communications, показва, че повече от една четвърт от респондентите в представителни проучвания, са съгласни с различни неверни твърдения.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Според изследователите това зависи главно от светогледа на анкетираните, а не от липсата на знания. Това само по себе си прави дискусията, базирана на факти, по-трудна.

Авторите на изследването стигат до заключението, че консервативния дискурс е променил фокуса си от отричането на климатичните промени към разпространяване на дезинформация за възобновяемата енергия.

В съответствие с това схващане, лобистките групи срещу вятърните ферми придобиват все по-голяма медийна популярност. Много от тях разчитат на твърдения, които не са подкрепени от научни изследвания.

Част от тази дезинформация е разширена от политически лидери, включително от президента на САЩ Доналд Тръмп, който описва вятърните турбини като „промишлени чудовища“, често твърди, че са неефективни и веднъж заяви, че вятърните турбини причиняват рак. В същото време петролната и газова индустрия в САЩ дари повече от 75 милиона долара на Тръмп за предизборната му кампания.

„Досега малко се знаеше за степента, в която хората са съгласни с дезинформацията относно вятърните турбини“, казва ръководителят на проекта д-р Кевин Уинтър, постдокторантски изследовател в катедрата по устойчиво поведение и управление в университета в Хоенхайм.

Високо одобрение на дезинформацията относно вятърните турбини

В представителни проучвания, проведени в Австралия, Обединеното кралство и САЩ, повече от една четвърт от респондентите са съгласни с различни неверни или подвеждащи твърдения относно вятърните турбини.

Например, около 20% от анкетираните вярват на твърдения за предполагаемите рискове за здравето заради вятърните турбини.

Около 40% предполагат, че има тайни договорености и манипулирана информация относно разширяването на вятърната енергия.

Данни от проучването Обществено съгласие с дезинформацията за вятърните паркове
Снимка: Nature Communications

Сериозна част от респондентите са съгласни с твърденията, че правителството крие информация, учени манипулират фактите, вятърните генератори произвеждат повече въглероден диоксид и убиват животни.

Изследване на Масачузетския технологичен институт (MIT) от 2023 година установява, че птиците, които умират при сблъсъци с ветрогенератори, са много малко на фона на тези, които са изяждани от котки например или пък загиват в резултат от удряне в сгради - до четири милиарда годишно. Между 12 и 64 милиона птици пък умират в САЩ заради контакт с електропреносната мрежа. На този фон „жертвите" на турбините са между 140 и 679 хиляди ежегодно. Има начини това да бъде предотвратено, казват и учените от MIТ. Oцветяването на една от перките в черно например намалява риска със 70%, пише DW.

„Бяхме изненадани, че едни и същи хора се съгласиха с тематично много различни неверни твърдения“, обяснява проф. д-р Кай Сасенберг, изследовател в проучването.

Например тези, които вярват, че вятърните турбини имат вредно въздействие върху здравето, също са по-склонни да се съгласят с твърдението, че вятърните турбини са икономически неефективни.

Съгласието с подобни твърдения води и до по-ниско ниво на подкрепа за политически мерки за разширяване на вятърната енергия и по-голяма готовност за протест срещу изграждането на вятърни турбини.

Не е въпрос на знания, а на светоглед

Резултатите от проучването показват също, че съгласието с дезинформацията за вятърните турбини зависи преди всичко от светогледа на анкетираните.

Тези, които обикновено подозират конспирации зад социални събития, е по-вероятно да се съгласят с дезинформацията.

Според изследователите нивото на образование на респондентите не играе никаква роля.

„Вероятно ще бъде трудно да се противодейства на дезинформацията просто чрез предоставяне на факти, особено ако те не се вписват в мирогледа на хората“, заключава д-р Уинтър.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK