Робърт Франсис Превост беше избран за 267-ия папа на Римокатолическата църква и прие името Лъв XIV.
Той стана първият папа от САЩ и се противопостави на общоприетото мнение, че американецът няма да може да стане понтифик.
Кълба бял дим от комина над Сикстинската капела сигнализираха, че кардиналите, които се бяха уединили вътре в продължение на два дни, са избрали нов лидер на 1,4 милиарда римокатолици по света.
Папа Лъв XIV ще се изправи пред трудни решения за посоката на Църквата, най-вече дали да продължи по пътя на своя предшественик папа Франциск, който се застъпваше за по-голямо приобщаване и отвореност към промените, до смъртта си миналия месец.
Въпреки американските си корени Превост, 69-годишен полиглот, роден в Чикаго, е възприеман като църковен човек, който надхвърля границите.
В продължение на две десетилетия той служи в Перу, където става епископ и натурализиран гражданин, а след това се издига до ръководител на своя Международен религиозен орден.
До смъртта на Франциск той заемаше един от най-влиятелните постове във Ватикана, ръководейки службата, която избира и управлява епископите в световен мащаб.
Член на Ордена на Свети Августин, той прилича на Франциск по ангажимента си към бедните и мигрантите и към срещите с хората очи в очи. Миналата година той заяви пред официалния новинарски уебсайт на Ватикана, че „епископът не трябва да бъде малък принц, който седи в своето царство“.
Голяма част от живота си прекарва извън САЩ. Ръкоположен през 1982 г. на 27-годишна възраст, той получава докторска степен по канонично право в Папския университет „Свети Тома Аквински“ в Рим.
В Перу е бил мисионер, енорийски свещеник, учител и епископ. Като ръководител на августинците посещава ордени по целия свят и говори испански и италиански.
Често описван като сдържан и дискретен, той ще се отдалечи стилистично от Франциск като папа. Поддръжниците му смятат, че той най-вероятно ще продължи консултативния процес, започнат от Франциск, за да кани миряни да се срещат с епископи.
Не е ясно дали той ще бъде толкова отворен към хомосексуалните, колкото беше Франциск. Въпреки че напоследък не е казвал много, в обръщение към епископите през 2012 г. той изрази съжаление, че западните медии и популярната култура насърчават „симпатиите към вярвания и практики, които са в противоречие с Евангелието“.
Той цитира „хомосексуалния начин на живот“ и „алтернативните семейства, съставени от партньори от един и същи пол и техните осиновени деца“.
Превост, както и много други кардинали, си навлече критики заради отношенията си със свещеници, обвинени в сексуални посегателства.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK