Германски учени разкриха, че ДНК на дребен събрат на шимпанзето има по-голямо сходство с тази на хората, отколкото всеки друг вид маймуни, предаде АФП.
Бонобо, известно като шимпанзе-джудже, е събрат на шимпанзетата със средна височина около 60 сантиметра и с изумително поведение, напомнящо това на хората.
Скорошно проучване на техния генетичен код доказа, че бонобо прилича на нас и в кръвта си. Оказало се, че повече от 3% от човешкия геном, съдържащ наследствената информация за нас, е идентичен с този на дребните шимпанзета.
Хората се различават от двата вида маймуни с едва 1,3% от гените си, а те от своя страна са различни помежду си с 0,4 процента. Независимо, че имат много прилики бонобо се държат повече като хора в сравнение с шимпанзетата.
Те са единственият вид бозайници след хората, за които е регистрирано, че сексът е водеща част от ежедневието. Бонобо, също както хората, предпочитат да правят секс за удоволствие и едва по –късно за репродукция.
Други различия са, че докато мъжките шимпанзета за силно агресивни и обичат да се налагат, и командват, събратята им от по –дребния вид се подчиняват на женските, не се конкурират за място в групата и не участват в битки.
Още по–забележително е, че бонобо живее в импровизирани „къщи” над земята, а структурата на тялото им помага да ходят изправени.
Резултатите за смайващата връзка между бонобо и хората излизат на бял свят едва сега, поради факта, че този вид маймуни е бил открит през 1920 година. Обитаващи единствено южния бряг на река Конго, бонобо остават скрити в тайна дълги години и запазват мистерията на гените си.
Информацията за ДНК кода на симпатичните ни събратя е получена от една единствена женска от зоопарка в Лайпциг.
Учените се надяват, че с нейна помощ ще хвърлят малко повече светлина над мистерията за зараждането на човешкия вид.