Близо 46 милиона избиратели във Франция ще се произнесат в неделя на първия тур на парламентарните избори в страната, на които се очаква социалистите на президента Франсоа Оланд и техните съюзници от левия край на политическия спектър, да получат абсолютно мнозинство от местата в долната камара на Националната асамблея.

Социологически проучвания сочат Социалистическата партия на Франция и нейните съюзници – еколозите, комунистите и крайната левица – да получат крехко абсолютно мнозинство от 289 от местата в Националната асамблея.

Другите места си поделят партията Съюз за народно движение на екс-президента Никола Саркози, крайно-десните от Национален фронт и либералите от МоДем на центриста Франсоа Байру.

Политическите партии във Франция са регистрирали общо 6 603 кандидата, които си оспорват 577-те места в долната камара на френския парламент.

Анализатори отчитат спад в броя кандидати в сравнение с 2007 г., когато за представители на френския народ се явиха 7 640 кандидати или 2002, когато кандидат-депутатите бяха 8 444.

Едва 40 % от кандидатите са жени, в сравнение с 2007 г., когато техният брой възлиза на 41,6 %.

Съгласно политическата система във Франция парламентарните избори се провеждат на два етапа. За да бъде представен на втория тур на вота, всеки кандидат трябва да е събрал най-малко 12 % от гласовете на регистрираните избиратели.

Съгласно проучванията на социолозите на първия тур в неделя се очаква избирателна активност в рамките на 60 %, което ще означава, че за да достигне до втори тур, всеки от кандидатите ще трябва да събере близо 21 % подкрепа.

По този начин избирателната активност на гражданите е решаваща за това, дали на втория тур ще има двама, трима или четирима кандидати за дадено депутатско място.

Победителите от втория тур се избират с обикновено мнозинство.