Кметовете на най-големите градове в света поеха задължението да намалят до 2030 г. парниковите газови емисии с 1,3 милиарда тона. Споразумението беше постигнато по време на конференцията на ООН за устойчиво развитие в Рио де Жанейро.

"Така ще можем да подобрим качеството на живот в нашите градове", коментира кметът на Ню Йорк, Майкъл Блумбърг, президент на C40.

С40 e мрежа от 59 града като Москва, Пекин, Ню Йорк, Сао Пауло, която дава около 20% от световния брутен продукт. В тях живеят 8% от световното население и произвеждат около 14% от парниковите газове в света.

Ако не се вземат мерки, големите градски структури ще произведат около 2,3 милиарда тона газови емисии до 2020 г. и 2,9 милиарда до 2030 г. Целта на кметовете ще е да намалят замърсяването с парникови газове с 248 милиона тона годишно.

В Банкок, например, нова мрежа от влакове намалява CO2 с 2,4 милиона тона годишно, а властите в Рио де Жанейро твърдят, че ще успеят до 2020 г. да намалят емисиите на града с 20% заради изграждането на 160-километрова пътна мрежа, обслужвана от по-екологични автобуси.

Кметът на Рио де Жанейро и домакин на срещата в Копакабана, Едуардо Паес, подчерта, че кметовете са изправени пред все по-големи трудности, защото повече от половината от световното население живее в градовете.

"Не трябва да чакаме решенията на световните лидери, поредицата от решения бяха изготвени и ще бъдат взети от местните власти", каза Паес в навечерието на срещата на върха в Рио де Жанейро, която ще събере стотина държавни или правителствени глави от сряда до петък.