В началото на януари, около месец преди Зимните олимпийски игри в Сочи, единственият собственик на гей клуб в града - Андрей Таничев, получил обаждане от местната управа и бил призован на среща с кмета на общината, пише „Тайм”.
Само няколко дни по-рано , специален режим за сигурност , известен като "стоманеният пръстен", бе поставил властите в Сочи в повишена готовност за всякакви инциденти. Таничев е бизнесмен, не гей активист. Въпреки това руският закон срещу хомосексуалната пропаганда поставил неговия бар в правна „сива” зона. Мъжът отишъл на срещата, подготвен за най-лошото.
Това, което го очаква в кметския кабинет обаче, е изненада. Докато гей активисти в други части на Русия са преследвани от закона, в Сочи те са поставени под закрилата на местната власт, поне докато светът е вперил поглед в града заради Игрите. По думите на Таничев кметът Анатолий Пахомов се държал мило.
Кметът първо попитал бизнесмена за санитарните условия в клуба му, по-известен като „Фарът”. После му казал, че ако има някакви проблеми, може да помогне за разрешаването им. Таничев се оплакал, че огромен новопостроен хотел замърсява района около бара.
Още същата седмица кметът пратил свой човек да се справи с проблема. После информацията не била оповестена. Пред Би Би Си градоначалникът обясни, че в града гей активисти няма. От „Тайм” неколкократно опитали да се свържат с кмета, който все се оправдавал с ангажименти около Олимпиадата. Негов говорител коментирал пред авторитетния вестник, че „щом Таничев казва, че са се срещали, значи вероятно са се срещали”.
С наближаването на Игрите, проверките във „Фарът” станали ежедневие. При една от тях полицаите дори не пожелали да прекрачат прага. Същевременно обаче клубът става особено популярен, имайки предвид, че е единствен по рода си в Сочи. Таничев е дал стотици интервюто, но в нито едно от тях не споменава срещата си с кмета.
Бизнесменът отбелязва, че сигналите от Москва са объркващи. На фона на дискриминационния антигей закон, президентът Владимир Путин обяви, че хомосексуалистите могат да се чувстват спокойни и защитени в Сочи. Законът обаче казва друго.
„Често си мисля за това къде сме се запътили като нация. Понякога изглежда, че се движим назад към някакъв вид теокрация (бел.ред. - управление, при която религиозната и държавната власт са обединени)”, казва Таничев.