Кметът на Лондон Борис Джонсън също добави глас към опасенията от български и румънски имигранти. Той призова правителството на премиера Дейвид Камерън да обмисли нови мерки, с които да ограничи броя им.

Джонсън прогнозира "значителни проблеми" за столицата. Той смята, че министрите трябва да опитат да предотвратят действащото споразумение, което ще позволи на гражданите на двете страни да работят във Великобритания от 2014 г.

В същото време германски съд постанови, че българите и румънците имат право на здравни услуги и социални помощи в Германия, дори и да нямат валидно разрешително за работа. Съдът се произнесе по жалбата на 24-годишна българка. Младата жена дошла в Германия през 2008 г., за да живее с приятеля си - грък с германско жителство.

Тя обаче била изоставена от него, след като забременяла. Работела като келнерка на черно, но била изхвърлена от работа, малко преди да роди. Българката е кандидатствала за разрешително за работа, но й е било отказано. Заради това тя била лишена от помощта, която се предвижда за бременни. Съдът обаче реши, че тя отговаря на всички условия за получаване на помощи, и фактът, че е българка, не я лишава от социални права. Според юристи решението може да повлияе върху правилата в целия Европейски съюз.