През последните четири месеца китайски хакери са извършвали постоянни атаки срещу редакцията на американския ежедневник „Ню Йорк Таймс”, инфилтрирайки компютърните системи и имейлите на журналистите, съобщава изданието.
След като тайно проследили нападателите, за да изучат техните движения и да подготвят по-добра защита срещу тях, екипът на „Таймс” съвместно с компютърни експерти са успели да изтласкват хакерите и да блокират достъпа им.
Таймингът на нападението съвпада с публикацията на разследването на изданието, публикувано на 25 октомври, което разказваше, че роднините на бившия китайски премиер Вън Дзябао са натрупали богатство в размер на милиарди долари чрез бизнес сделки.
Хакерите са проникнали в имейла на ръководителя на бюрото на „Ню Йорк Таймс” в Шанхай, Дейвид Барбоза, който е автор ма материала за роднините на Вън Дзябао и в електронната поща на шефа на отдела за Югоизточна Азия на вестника, Джим Ярдли.
Изпълнителният директор на „Таймс” Джил Ейбрамсън уточнява, че не са откирит доказателства при пробивите да е била копирана чувствителна информация или лични данни на журналистите или абонати на вестника.
За да прикрият следите си, компютърните пирати пренасочвали нападенията си през компютърни мрежи на американски университети.
Експертите по сигурността са установили, че хакерите са откраднали служебните пароли на всички служители на „Ню Йорк Таймс” и са ги използвали, за да проникнат в личните компютри на 53 от тях. Проверката е показала, че нападателите не са проявявали интерес към друга информация, различна от свързана с разследването на Вън Дзябао.
АФП цитира по-късно през деня говорител на министерството на външните работи на Китай, според когото твърденията на "Ню Йорк Таймс" са "безпочвени".
"Да се правят заключения по спорен начин и без конкретни доказателства да се отправят обвинения, че Китай стои за подобно нападение, е напълно безоотговорно", заявява говорителят Хонг Ли.