Китай планира да увеличи разходите си в сферата на отбраната с нови 11,2 % тази година, надхвърляйки рекордните 670 млрд. юана (110 млрд. долара). По този начин Пекин запазва тенденцията за увеличение на бюджета за отбрана с над 10-% на година, който следва от 1989 г насам. Новият бюджет на страната ще бъде представен днес от премиера Уен Джабао, на откриването на сесията на Китайския парламент.

Според информация на вестник „Файненшъл Таймс” болшинството на международните анализатори са единодушни, че обявяваните цифри не отразяват пълнят обем на годишните разходи на китайските военни, но подкрепят мнението, че официалните цифри съответстват на реалния годишен ръст.

Учени от Стокхолмски Институт за Мирни Изследвания, цитирани от изданието смятат, че обявяваните цифри съответстват приблизително на 60 % от реалния годишен военен бюджет на Пекин.

Регионалното измерение

САЩ - страната с най-голям бюджет за отбрана в света - следват последните години курс на съкращаване на разходите в тази сфера, като едновременно с това прехвърлят фокуса на военното си присъствие към Азиатско-Тихоокеанския регион, припомня „Файненшъл Таймс”.

Международни анализатори отчитат тази тенденция като опит за контриране на растящата сила на Пекин в регионален план. Ход, приветстван от голяма част от съседите на Китай като Виетнам, Сингапур, Тайланд и Малайзия.

Последните години Пекин увеличи патрулите в спорните води на Южнокитайско море, което подтикна съседите му също да засилят въоръжените си сили. Въпреки това за САЩ, поддържането на сериозно военно присъствие в Азиатско-Тихоокеанския регион струва повече разходи отколкото за Китай. Вашингтон разчита на предимно на изнесени военноморски бази и флотилии самолетоносачи, докато Пекин разполага с предимството на наземната инфраструктура на флота и останалата част на въоръжените си сили.