Китай, Русия, Куба и Саудитска Арабия бяха избрани днес за нови членове на Съвета на ООН за човешките права въпреки критиките по техен адрес от страна на правозащитни организации, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Общото събрание на световната организация избра днес общо 14 нови членове на 47-членния съвет, базиран в Женева. Останалите 10 са Франция, Великобритания, Македония, Мексико, Мароко, Алжир, Република Южна Африка, Намибия, Виетнам и Малдивите. Кандидатурите на Йордания и Южен Судан не получиха необходимата подкрепа.
14-те държави ще заемат своето място в Съвета на ООН за човешките права на 1 януари. Новият състав на съвета ще е един от най-разделените след създаването на този орган на световната организация през март 2006 г., отбелязва АФП.
След завръщането на Китай, Русия, Саудитска Арабия и Куба (в Съвета на ООН за човешките права), "страните, реално ангажирани с подобряването на положението с човешките права (по света), ще трябва да удвоят своите усилия, предупреди "Хюман райтс уоч".
Международната правозащитна организация, базирана в Ню Йорк, отбеляза, че Китай, Русия, Саудитска Арабия, Виетнам и Алжир не са разрешили на представители на ООН да разследват предполагаеми нарушения на човешките права на тяхна територия. Преди гласуването в Ню Йорк, редица правозащитни организации проведоха кампания срещу избирането за членове на Съвета на ООН за човешките права на Куба, Русия, Саудитска Арабия, Китай и Виетнам - страни, които според тях са с авторитарен режим. Тези държави обаче са популярни в 193-членното Общо събрание на световната организация, отбелязва ДПА.
Членовете на Съвета на ООН за човешките права са избирани с тригодишен мандат. Те имат право на два поредни мандата, след което трябва да отстъпят своето място. Съветът на ООН за човешките права е най-висшият орган на ООН в тази област. Той може да провежда разследвания и да приема резолюции, които обаче нямат задължителна сила.