Шестима монголски пастири бяха осъдени на между една и две години затвор в Китай за опит да защитят пасище от експроприация, предаде Ройтерс, като се позова на техния адвокат и роднини.
Присъдите за саботиране на мениджмънта на производството били издадени на 31 декември в северния автономен район Вътрешна Монголия. Пастирите били арестувани през юни след сбиване с работници от държавна фирма, които според тях били окупирали пасище незаконно.
Адвокатът на осъдените монголци увери, че клиентите му просто се опитвали да не допуснат отчуждаването на пасище в полза на компанията, която се е ползвала с протекциите на местното правителство. Според него проблемът тлеел от години, а китайските власти си затваряли очите.
Вълненията във Вътрешна Монголия са поредният изблик на етническо напрежение в Китай след смъртоносните протести на мюсюлмани уйгури в северозападния Синцзян-Уйгурски автономен район и протестите на тибетците на запад.
Етническите монголци отдавна се оплакват, че техните традиционни пасища са съсипвани от разработването на мини и от настъплението на пустини, както и че правителството се опитва да ги принуди да започнат да водят уседнал начин на живот.
Вътрешна Монголия бе разтърсена от протести през 2011 г., след като монголски пастир бе блъснат от камион по време на демонстрация срещу замърсяването, причинено от въгледобивна мина, и почина.
Съединените щати изразяват безпокойство за съдбата на най-известния монголски дисидент в Китай, Хада, който бе задържан отново почти веднага, след като изтърпя през 2010 г. 15-годишна присъда затвор за сепаратизъм.
Вътрешна Монголия е беден регион, който обаче заема над една десета от територията на Китай и е богат на природни ресурси, като включително крие най-големите находища на въглища в страната. Преди установяването на комунистическия режим през 1949 г. монголците са били отчетливо мнозинство в автономния район, а сега са едва под 20% от 24-милионното му население.