За съжаление е въпрос на дни Украйна да падне, но ЕС няма да допусне агресията на Русия да остане ненаказана – и то по начин, който да удари силно по тези в Москва, които са взели решението за войната. Това каза пред журналисти в Брюксел премиерът Кирил Петков.
Той много остро реагира на вчерашните призиви на военния министър Стефан Янев „да не размахваме картата на войната“: „Каква карта на войната?! Унищожиха една трета от украинската армия, има взривове в цяла Украйна – размахват се ракети от Русия върху една независима държава!“.
Той все пак беше категоричен, че „няма да има военен конфликт „НАТО-Русия“, защото вече Владимир Путин е заплашил с ядрен удар при намеса и затова ще се търси начин Кремъл да бъде разубеден чрез удар по икономиката. Все още е възможно Русия да бъде изключена от системата SWIFT, а Петков изрази личното си мнение, че и самият Владимир Путин трябва да понесе санкции.
Цената да не живееш в демокрация
Вчера на срещата на върха в Брюксел се е включил и украинският президент Зеленски: „Каза „Не знам дали ще ви видя отново“. Наистина е стряскащо, че този човек, с когото говоря и който моли за подкрепа, може би след 48 часа няма да е жив“.
„Млади момчета от руска и от украинска страна умират заради един лидер, който стои на една дълга маса и взема ужасно погрешни решения“, подчерта Петков, като отбеляза, че част от руските войници даже не са знаели, че влизат в бой и не са на учение и „това е проблемът, когато не живеем в демокрация“.
Кирил Петков предупреди за „очаквана огромна вълна“ от хибридни руски атаки: „Всички групи, които са свързани с Русия, ще бъдат активирани“.
Бензиностанция с ракети
По думите му „Русия тотално не се интересува от това, което Европа прави“ и никой от европейските лидери не е очаквал толкова мащабно нахлуване в Украйна и в резултат никой даже не е споменал вариант за по-меки санкции. Те „ще засегнат големи сектори на руската икономика, пътуването и активните на важни хора, които са взели решението за вчерашната агресия“.
„Ако съм руски бизнесмен, не бих стоял безучастно да гледам човек, който е мой лидер, да унищожава стойността на моята компания и на моите клиенти. Русия в България я мислим за много силна и мощна, но нейната икономика е много лимитирана. На картата на световните икономики е съвсем мъничка – има петрол, газ и оръжия. Прилича на една бензиностанция с ракети“ , отбеляза Кирил Петков, като припомни известното сравнение от времената на СССР.
Как ще бъде засегната България
Премиерът подчерта, че трябва да се намери баланс и да бъдат атакувани със санкции реално виновните за войната, а не, например, обикновените руснаци, които биха искали да почиват на нашето Черноморие. Нашата страна е подкрепила „достатъчно смели санкции“, но „имаше страни, които искаха мерки, които са свързани с износа на петрол, което ние, като държава не можем да си го позволим“.
„Трябва да разделяме руската държава от руските компании. В случая на „Лукойл“ се надяваме, че ще продължат да работят със същия интензитет. Имаме уверение, че работят с пълен интензитет“, каза още министър-председателят. По думите му гръцката газова връзка вече е основен приоритет, защото „трябва да сме готови за всякакви ситуации, включително – ответни санкции“. Петков за пореден път подчерта, че България трябва да търси собствени ВЕИ алтернативи, за да бъде максимално независима енергийно.
У нас ще дойдат европейци
По отношение на очакваната бежанска вълна, Кирил Петков подчерта, че никой в Европа няма против да приеме на своя територия прогонени от конфликта украинци: „Това са интелигентни и образовани хора. Има програмисти и висококвалифицирани специалисти. Това не са терористи, това са европейци, на които току-що са им взривили летището, крили са се в метрото…“.