Британският премиер Дейвид Камерън подкрепи добива на шистов газ - фракинг (или хидравлично разбиване - бел. ред.), рискувайки да предизвика недоволството на поддръжниците на партията си в много селски райони, предаде Ройтерс.
Учени оценяват високо наличните резерви във Великобритания на шистов газ, което може да й помогне да спре нарастващата зависимост от внос на енергоносители. Енергийната промишленост обаче трябва да действа внимателно, за да успокои опасенията на скептичната общественост и гласовитото лоби на природозащитниците, отбелязва Ройтерс.
Фракингът може да помогне за намаляване на сметките за газ, да създаде работни места и да донесе допълнителни средства за общините, където са открити ресурси, пише Камерън в статия, публикувана днес във в."Дейли телеграф".
"Ако не подкрепим тази технология, ще пропуснем голяма възможност да подпомогнем семействата за сметките за газ и да направим страната си по-конкурентоспособна", е позицията на Камерън.
Хидравличното разбиване или фракинг извлича газ и петрол от скални пластове, чрез инжектиране под голямо налягане на вода, пясък и химикали. Според противниците на технологията тя може да предизвика леки земетресения, да замърси водата и да съсипе чистите райони в провинцията.
Протести се провеждат край Балкомб, Западен Съсекс - традиционната южна "крепост" на Консервативната партия.
По думите на премиера той подкрепя фракинга на юг, както и на север и така отхвърли скорошните идеи на законодателите, че процесът може да бъде ограничен и да се използва само в по-слабо населените и отдалечени северни части на страната. Според Камерън фракингът е безопасен и, ако е правилно регулиран, няма доказателства, че може да замърси водните запаси или да нанесе щети на околната среда.