Освен конвенционални и натурални дезодоранти за подмишници, сега редица стикове, кремове и спрейове на големи марки се предлагат на пазара и обещават „контрол на миризмата на цялото тяло“.

Продуктите често се предлагат с етикети, на които изрично или не съвсем деликатно се споменават интимните зони, пише Си Ен Ен.

„Това е ясна тенденция в момента“, казва д-р Мариса Плешия, вицепрезидент на Обществото на козметичните химици, професионална асоциация, представляваща индустрията за козметика и лична хигиена.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Очевидно знаем, че има и други области, които са склонни да имат някаква телесна миризма - области като интимните части, които могат да бъдат малко по-податливи на микробен растеж“, продължава тя.

И след успеха на малките марки, предлагащи подобни продукти през последните няколко години, „сега всички си казват: „Добре, трябва да пуснем дезодорант за цялото тяло“.

Възможностите са много. Ето какво правят дезодорантите за цялото тяло и как да ги различаваме според експертите.

Как действат дезодорантите за цялото тяло?

 

Много от продуктите, предлагани на пазара за употреба за цялото тяло, са функционално същите като традиционните дезодоранти или спрейове за тяло. Те често съдържат прахообразни елементи, които абсорбират потта - като например прах от маруля (Maranta arundinacea), нишесте от тапиока и магнезиев карбонат - заедно с аромати, които прикриват миризмата. Повечето от тях не съдържат алуминиеви соли, контролиращи изпотяването, както традиционните антиперспиранти, но някои съдържат.

Според дерматолога д-р Крис Адигун интересното е в иновативните продукти, които включват антимикробни съединения, насочени срещу бактериите, причиняващи миризмата.

„Ако нямате нищо против изпотяването, това всъщност са чудесни продукти. Те действително действат“, казва тя.

Една такава съставка е мандиловата киселина - нежна алфахидрокси киселина, за която е известно, че унищожава бактериите по кожата (въпреки че механизмът на действие не е напълно ясен за изследователите).

Друг пример е магнезиевият хидроксид, често срещана съставка в натуралните дезодоранти. Той повишава рН на кожата, като прави средата по-малко киселинна и следователно по-малко благоприятна за бактериите, причиняващи неприятни миризми, като Staphylococcus hominis и Corynebacterium tuberculostearicum, обясни Плеша.

„Смятам, че е наистина интересно, че най-накрая атакуваме телесната миризма по по-добър начин“, казва Адигун, като посочва, че дерматолозите редовно лекуват упоритата телесна миризма с локални антибиотици по лекарско предписание. Но те се прилагат само в областта на подмишниците, добави тя.

Имате ли нужда от дезодорант за цялото тяло?

От биологична гледна точка трябва ли да добавите дезодорант за цялото тяло към ежедневната си програма? Експертите казват „не“.

„Ние не миришем навсякъде. Така че не виждам защо трябва да слагаме дезодорант навсякъде“, казва Адигун. По цялото тяло има потни жлези. Но само малка част от тях са отговорни за телесната миризма.

Наричат се апокринни жлези и са съсредоточени предимно в подмишниците и около слабините. Те отделят пот, която е богата на мазнини и протеини. Миризмата на тялото е продукт на тези бактерии, които усвояват храната в апокринната пот и произвеждат остри съединения.

В по-философски план, имате ли нужда от дезодорант за цялото тяло? Също не.

Има ли причина да не използвате дезодорант навсякъде?

Както при всяко нещо, което избърсвате, пръскате или разтривате по тялото си, има вероятност някоя съставка да раздразни кожата ви.

„За съжаление много от моите пациенти, които имат по-чувствителна кожа, намират всички дезодоранти за цялото тяло за дразнещи“, казва д-р Жанин Дауни, дерматолог в Монтклер, Ню Джърси. Често срещани дразнители са пентиленгликол, фенилпропанол, калиев хидроксид и парфюм.

Кожата в интимната област при жените е много чувствителна, а и поддържа деликатен баланс на микрофлората. Съставките, които убиват бактериите, могат да нарушат този баланс, което може да доведе до инфекции и бактериална вагиноза.

Дори ако в инструкциите на даден продукт е посочено, че той е само за външна употреба, границата между външно и вътрешно приложение не винаги е ясна.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK