Какво правят шпионите в пенсия? Къде са днес бойците от тихия фронт на Студената война?
Специално за bTV кореспондентът на „24 часа“ в Германия Капка Тодорова разказва историята на Еберхард Феткенхойзер – един от агентите, вдъхновили Стивън Спилбърг за филма му „Мостът на шпионите“ (Bridge of Spies, 2015).
Феткенхойзер участва в най-голямата размяна на шпиони между двата лагера по време на Студената война – на 11 юни 1985 г. Тогава 23-ма западни шпиони са разменени за четирима източни агенти на моста „Глинике“ в Берлин. Един от тях е Феткенхойзер.
Източногерманецът е вербуван е през 1968 г. по време на пътуване в Прага, където се сприятелява с един австриец.
„С него станахме близки. Години по-късно – през 1975 г., той ми предложи да му направя услуга. Пак бяхме в Прага. Попита ме дали не бих наблюдавал различни военни неща. Каза: „Това няма нищо общо с шпионаж, просто имам познати, които се интересуват. В замяна те ще те измъкнат на Запад“. Ние бяхме вече такива приятели, той толкова ми харесваше, че се съгласих“, разказва Феткенхойзер.
Когато разбира, че ще е шпионин на ЦРУ, приема с въодушевление.
„Америка предизвикваше в мен такова огромно възхищение, че казах „Да“. През 1975 г. започнаха да ме обучават в шпионаж в Унгария, на езерото Балатон“, спомня си той.
Там, в една палатка, му показват как да кодира и предава засекретени данни по радиото. Също – и незабелязано да наблюдава важни за разузнаването обекти.
„Например, веднъж отидох за гъби и се приближих до военен обект. Разгледах, запомних и после описах. Друг път пък бях на излет на езеро с приятелка. Приближихме се до едни съветски ракетни установки, аз я целунах, но тайно преброих ракетите, положението им, вкъщи после направих скици“, разказва бившият шпионин.
Няколко години по-късно е разкрит. Осъден е на 13 години затвор като шпионин на ЦРУ.
Сега описва живота си в книга.
„Да премина от едната система в другата, от Изток на Запад, за мен бе като падане на Стената. Това, което усетих тогава, бе огромно чувство на еуфория. Бях твърде травматизиран, за да усещам щастие. Но чувствах огромно облекчение. Знаех, че те вече не могат да ме хванат“, разкрива той.
Днес Феткенхойзер живее в Западен Берлин със съпругата си и двете си деца.
Вижте повече във видеото: