И Белгия започна да обмисля прехвърляне на задържани лица в Косово. В Прищина неправителствените организации осъждат тази форма на „трафик на затворници“.
Косово е „сериозен вариант“ като част от стратегията за справяне с пренаселеността на затворите в Белгия.
Това са точните думи на новия министър на правосъдието на Белгия в интервю за холандскоезичния вестник "Het Belang van Limburg".
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
По този начин християндемократката Анелис Верлинден върви по стъпките на своя предшественик Винсент ван Квикенборн, който в реч пред белгийския парламент заяви, че по примера на Дания Косово представлява реална възможност.
През май 2024 г. косовският парламент утвърди подписаното през 2021 г. споразумение между Прищина и Копенхаген за прехвърляне на няколкостотин чуждестранни затворници, осъдени в Дания, в затвора в Гниляне, в Източно Косово.
Килиите са наети за десет години на годишна цена от петнадесет милиона евро, плюс шест милиона евро за развитие на зелената енергия. Засега обаче все още не е прехвърлен нито един затворник. Според последната налична информация ремонтните дейности по въпросните килии са в ход.
Следвайки примера на датското споразумение, Белгия проучва възможността за възлагане на задържането на нелегални имигранти, които очакват да бъдат депортирани в страната си на произход. Според белгийски източници в затворите на кралството се намират почти 13 000 затворници при максимален капацитет от 11 000, като около една трета от тях са нелегални имигранти.
„В момента се изготвят ясни споразумения между затворническата администрация и Службата за чужденците, за да може прехвърлянето на тези задържани лица с оглед на максималното им експулсиране да се осъществи възможно най-гладко и ефективно“, обясни министърът на правосъдието пред "Het Belang van Limburg", като добави, че „незаконно задържаните лица нямат място в белгийските затвори“.
Международните организации за защита на правата на човека обаче изразиха загриженост относно условията в затворите в Косово, особено по отношение на насилието между затворниците, корупцията и достъпа до медицински грижи.
Съветът за защита на правата и свободите на човека в Прищина определи споразумението с Дания като „трафик на затворници“, главно „от Африка“.
„Белгия, Австрия и Нидерландия планират да наемат съоръжения в Косово, за да прехвърлят свои задържани лица, а Обединеното кралство, чрез министър-председателя Киър Стармър, планира да изпрати затворници и нелегални бежанци в Косово. И това може да не е последното подобно искане: администрацията на Тръмп също планира да изпрати нелегални бежанци в Косово“, предупреждава косовската организация.
През 2014 г. Швейцария беше първата държава, която обмисляше преместването на някои затворници в Косово, но в крайна сметка споразумението не беше изпълнено.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK