Традиция на над 200 години: Как ще протече встъпването в длъжност на Доналд Тръмп?

Той ще стане вторият президент в историята на САЩ, който се завръща в Белия дом след прекъсване

Снимка: Ройтерс

Редакторски екип Редакторски екип

Публикувано в  10:51 ч. 14.01.2025 г.

На 20 януари Доналд Тръмп ще положи клетва като 47-ия президент на САЩ. Церемонията ще се проведе пред Капитолия, сградата на Конгреса на САЩ, висшият орган на законодателната власт, във Вашингтон.

Представителят на републиканците спечели президентските избори на 5 ноември 2024 г. срещу Камала Харис от Демократическата партия.

Това ще бъде второто встъпване в длъжност на Тръмп като президент на САЩ, отбелязвайки началото на неговия втори и последен непоследователен мандат като президент. Първата инаугурация на Доналд Тръмп беше осем години по-рано, през януари 2017 г.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Тръмп ще стане вторият президент в историята на САЩ, който се завръща в Белия дом след прекъсване. Първият е Гроувър Кливланд, който ръководи страната в два мандата с 4 г. между тях в края на XIX век.

Джеймс Дейвид Ванс пък ще положи клетва като 50-ия вицепрезидент на САЩ.

 

 Кога започва и кога е денят на инаугурацията?

Инаугурация, на лат. auguratio или inauguratio, означава в Древен Рим въвеждането в длъжност на авгур (древноримски жрец). Днес така се нарича церемония при встъпване във висока длъжност, например на ректор на университет (още в средните векове), държавен глава, министър-председател, която обикновено се провежда тържествено.

Повече от 200 години гражданите на Америка са били свидетели на инаугурациите на президента и вицепрезидента на Съединените щати. От първото встъпване в длъжност на Джордж Вашингтон в Ню Йорк през 1789 г. до днес, церемониите по полагане на клетва представляват както национално обновление, така и приемственост на лидерството. 

От 1901 г. и в съответствие с 20-та поправка на Конституцията на Съединените щати, Съвместният комитет на Конгреса по церемониите по встъпването в длъжност (JCCIC) е отговорен за планирането и провеждането на церемониите по встъпването в длъжност на новоизбрания президент и избрания вицепрезидент на Съединените щати на Капитолия.

Денят на встъпването в длъжност е на четири години на 20 януари (или 21 януари, ако 20 януари се пада в неделя). Церемонията винаги се провежда в сградата на Капитолия.

Какво представляват вицепрезидентската и президентската клетви?

Новоизбраният вицепрезидент полага клетва първи и повтаря същата клетва, използвана от 1884 г., както го правят сенатори, представители и други федерални служители:

„Тържествено се заклевам (или потвърждавам), че ще подкрепям и защитавам Конституцията на Съединените щати срещу всички врагове, външни и вътрешни; че ще нося истинска вяра и вярност към нея; че поемам това задължение свободно, без никаквa умствена резервираност или цел за избягване и че ще изпълнявам добре и вярно задълженията на службата, на която се каня да постъпя: така че Бог да ми е на помощ."

Около обяд новоизбраният президент произнася следната клетва в съответствие с член II, раздел I от Конституцията на САЩ:

„Тържествено се заклевам (или потвърждавам), че вярно ще изпълнявам длъжността президент на Съединените щати и ще полагам най-доброто от себе си, ще опазвам, спазвам и защитавам Конституцията на Съединените щати.“

Какви събития се провеждат в деня на откриването?

След Джордж Вашингтон през 1789 г. всеки президент е изнасял реч при встъпването в длъжност, варираща от 8445 думи до само 135. Уилям Хенри Харисън изнася най-дългата реч при встъпването в длъжност, с 8445 думи, на 4 март 1841 г. - в един много студен и влажен ден. Той умира месец по-късно от пневмония, за която се смята, че е причинена от продължително излагане на природните стихии в деня на встъпването му в длъжност.

Повечето президенти използват своята реч при встъпването в длъжност, за да представят своята визия за Америка и да изложат целите си за нацията. 

През последните години новоназначеният президент и вицепрезидент придружаваха своите предшественици от Капитолия след церемонията по полагане на клетва през военен кордон. 

След това новият президент и вицепрезидент се връщат в сградата на Капитолия за встъпителния обяд, организиран от Съвместния комитет на Конгреса по встъпителните церемонии.

Първите официални действия, предприети от новозаклетия президент се случват в стаята на президента точно до залата на Сената в Капитолия. След заминаването на бившия президент и първата дама, новият президент се събира там със сътрудници и членове на Конгреса, за да подпише номинации и понякога меморандуми, прокламации или изпълнителни заповеди. Тази традиция започва през 1981 г. с президента Роналд Рейгън. Преди това номинациите често се внасяха в Сената в деня на встъпването в длъжност без церемония.

След приключването на церемониите по встъпването в длъжност и обяда, президентът и вицепрезидентът ще се отправят към стълбите на източния фронт на Капитолия, където ще направят преглед на военните части, преди да поведат процесия от церемониални военни полкове, граждански групи, маршируващи групи, която се носи по авеню Пенсилвания до Белия дом.

След това президентът, вицепрезидентът, техните съпрузи и специални гости ще наблюдават парада, докато преминава пред президентската трибуна. Встъпителният парад е празнувано и дългоочаквано събитие за милиони американци в цялата страна.

Традицията на встъпителния парад датира още от първата инаугурация, когато Джордж Вашингтон полага клетва на 30 април 1789 г. в Ню Йорк.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

 

 

Изгодни оферти от Technopolis Изгодни оферти от Technopolis