Според доклад на американското министерство на правосъдието, член на картела Синалоа е хакнал телефона на американски федерален агент, разкривайки неговите придвижвания, контакти и тревожни пропуски в американските служби, пише БГНЕС, позовавайки се на материал в портала Slate.
Картелът Синалоа кара ФБР да се поти. Криминалната организация, специализирана в трафика на наркотици, е една от най-мощните в Мексико.
Тя го доказа, като успя да хакне мобилния телефон на високопоставен служител на ФБР в Мексико, според доклад, публикуван наскоро от американското министерство на правосъдието. Последиците са много тежки, особено за информаторите, работещи с „Бюрото“.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Фактите датират от 2018 г., съобщава статия на сайта ARS Technica. Хакер, нает от картела Синалоа, е имал за задача да се насочи специално към лица, считани за важни от лидерите на престъпната група. Сред тях е бил и заместник-правният съветник на ФБР, пряко замесен в разследванията срещу шефа на картела, Хоакин „Ел Чапо“ Гусман.
Хакерът успял да получи достъп до мобилния телефон на федералния агент, като по този начин се сдобил с чувствителни данни: история на изходящите и входящите обаждания, както и подробна информация за местоположението му.
Тази операция позволила на картела да проследява движението на агента в Мексико и да идентифицира хората, с които се срещал. Още по-лошо: докладът разкрива, че картелът е използвал и мрежата от камери за видеонаблюдение в мексиканската столица, за да следи агента на ФБР.
Този пример за използване на сложни технологии от картела е само върхът на айсберга – докладът е в голямата си част класифициран. Сигурно е, че това технологично наблюдение не се ограничава до просто наблюдение на действията на агента на ФБР: то е било използвано от картела за проследяване, заплашване и елиминиране на информатори и сътрудничещи свидетели.
Този доклад беше шок за агенцията. Примерът с помощник-правния съветник на ФБР не е единичен случай, а част от поредица от заплахи, свързани с „всеобхватно техническо наблюдение“ (UTS), термин, използван от ФБР за масово и автоматизирано събиране на данни, позволяващи да се свържат хора, места и събития.
Наблюдението може да се извършва визуално (камери за наблюдение, следене), чрез електронни сигнали (хакерство на телефони, подслушване), чрез финансови анализи (банкови транзакции), но също и чрез проследяване на движенията чрез геолокация и онлайн проследяване, чрез използване на цифрови данни. Заплахи, които вече се определят като „екзистенциални” от ФБР.
Засега отговорът на агенцията изглежда незадоволителен. В меморандум от 2022 г., например, се критикува отговорът като „необвързан и непоследователен”. Картелът, от своя страна, е доволен от случилото се.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK