Вече близо две седмици един от най-известните журналисти в Мароко – главният редактор на арабскоезичния независим новинарски сайт Lakome.com, е в ареста, третиран от властите като терорист. Али Анузла беше задържан сутринта на 17 септември, когато офисът на електронното издание в столицата Рабат беше обискиран от полицията, а осемте компютъра на редакцията бяха конфискувани.
Арестът на Анузла последва негова публикация от 13 септември, която отразява заплаха към Мароко от страна на терористичната групировка „Ал Кайда в ислямския Магреб”. Във видео, озаглавено „Мароко: кралство на корупция и деспотизъм”, организацията призовава мароканските младежи към джихад и за първи път от създаването си през 2007 г. напада конкретно северноафриканската държава и лично нейния ръководител крал Мохамед VI.
Седмица след ареста на журналиста срещу него бяха повдигнати обвинения в „защита на терористични идеи”, „оказване на материална подкрепа” и „подбуждане на терористични действия”, според съобщение на прокуратурата, цитирано от френския вестник Le Monde. Адвокатите на Анузла съобщиха, че разследването срещу него ще продължи по строгия Закон срещу тероризма, критикуван силно от правозащитни организации още при приемането си през 2003 г. След съобщението на държавното обвинение от 24 септември Анузла е преместен в специализиран затвор край Рабат, където лежат осъдените за тероризъм престъпници.
Арестът и последвалото обвинение предизвикаха безпрецедентна вълна от недоволство сред журналистическата гилдия в Мароко, която видя в тях посегателство срещу свободата на словото и правото на гражданите да бъдат информирани, включително за заплахите срещу сигурността на страната, отправени от терористични организации.
Кой е Али Анузла?
Анузла е дългогодишен журналист, известен с разследващите си репортажи, също и политически анализатор и колумнист, който не пести критики към кралската власт. Той е и активист с голям опит в сферата на човешките права и свободата на словото.
Али Анузла е журналистът, който първи разкри случая с помилвания от крал Мохамед VI испански педофил Даниел Галван, който беше освободен от затвора в Мароко в средата на лятото, въпреки 30-годишната му присъда „лишаване от свобода” за изнасилването на единайсет марокански деца. След спонтанни многобройни протести в цялата страна помилването беше безпрецедентно оттеглено, а Галван бе върнат в затвора, макар и в родната му Испания.
Али Анузла е съосновател на независимия новинарски сайт Lakome.com заедно с друг известен марокански журналист – Абубакр Джамай, който отговаря за френскоезичната версия на портала. Анузла се заема с Lakome.com, след като през 2009 г. ежедневникът, който управлява тогава, е закрит „по финансови причини”. През същата година съдът в Казабланка осъжда журналиста условно на два месеца затвор и глоба в размер на 200 000 дирхама (приблизително 18 000 евро) за клевета по дело, заведено от тогавашния либийски лидер Муамар Кадафи заради материал на Анузла, според който полковникът е дошъл на власт чрез „преврат”.
Следват още няколко дела срещу вестника, по едно от които изданието е осъдено да плати глоба от около 15 000 евро заради материал, разкриващ убийство на пътен полицай от член на кралската фамилия.
Като застъпник за свободното слово Али Анузла е известен в Мароко с материалите си по теми табу, които по правило държавните медии не отразяват – делата на кралския двор, например, или анексираната през 1979 г. територия на Западна Сахара, основен проблем за националната сигурност на страната и централен въпрос във външната политика на Мароко, който обаче чуждите дипломати нямат право да повдигат.
Заплахата на терористите
В пропагандното видео, разпространено от „Ал Кайда в ислямския Магреб”, в продължение на 41 минути се отправят обвинения в корупция и тирания над мароканския народ срещу крал Мохамед VI, пише Анузла в публикацията си от 13 септември, като изрично подчертава пропагандния характер на записа.
В публикацията си той вмъква линк към видеото, поместено в блог секцията на испанския вестник „Ел Паис”. Макар че записът е разпространен и чрез канали за споделяне като YouTube и DailyMotion, откъдето после е свалено, мароканските власти обвиняват Анузла, че предоставя платформа за изява на терористите чрез изданието си. На същото основание прокуратурата в Рабат заплашва със съд и „Ел Паис”.
Във видеото терористичната организация припомня дипломатически грами, изтекли от Уикилийкс, които разкриват корупционни практики на кралския двор, после цитира класация на списание „Форбс” от 2009 г., която подрежда мароканския владетел сред най-богатите монарси в света. Със следващи продължителни кадри от бидонвилите на провинциално Мароко видеото изтъква ширещата се сред населението бедност като контрапункт на богатството на елита.
„Ал Кайда в ислямския Магреб” атакува монархията и заради връзките й със САЩ и Израел още от времето на предишния монарх Хасан II и се спира на подкрепата на Мароко за „кръстоносния поход срещу тероризма” на американския президент Джордж Буш, припомняйки изказване на Мохамед VI в Белия дом от 2002 г., в което той изразява „пълната си подкрепа за борбата с тероризма”.
„Както много други свои колеги по света, Али Анузла смята за част от работата си да информира за призивите и действията на терористичната организация „Ал Кайда” и нейните клонове. Когато властите бъркат отразяването с подкрепа, те поставят пречки пред останалите журналисти, които с пълно основание отразяват дейността на подобни движения,” пише правозащитната организация Human Rights Watch в публикацията си за ареста на мароканския журналист.
Гилдията
Задържането на Али Анузла провокира безпрецедентна по мащаб реакция от страна на гилдията в Мароко. Още в деня на ареста му бяха организирани протестни демонстрации в Рабат, Казабланка, Танжер, на които журналисти и граждани изразиха възмущението си от действията на полицията и настояха за незабавното освобождаване на Анузла.
След повдигането на обвинението миналата сряда журналисти организираха подписка, в която до събота се бяха включили повече от 90 колеги. „Това е истинско престъпление, извършено от мароканското правителство, което цели да унищожи независимите медии в страната”, пишат журналистите.
Те осъждат и „срамното мълчание” на Националния синдикат на мароканската преса, застанал зад позицията, че Анузла трябва да отговаря пред съда по закона срещу тероризма.
В събота повече от 50 марокански журналисти, практикуващи извън пределите на страната, обявиха символична 24-часова гладна стачка.
Международни реакции
Арестът и обвинението срещу Али Анузла предизвикаха остри осъдителни реакции от страна на правозащитни организации както в Мароко, така и по целия свят. Според заключенията по случая на редица правозащитни организации текстът за „Ал Кайда в ислямския Магреб” е информативен и по никакъв начин не заема позицията на терористичната групировка, нито изразява подкрепа за каузите й, а безпристрастно информира читателите за тях.
„Амнести Интернешънъл” нарече действията на властите „атака срещу независимата преса” и настоя за незабавното освобождаване на журналиста. Организацията изрази сериозни опасения, че Анузла е наказан за „смелата и последователна редакционна позиция на Lakome.com и за критиките, които отправя към мароканската държавна власт”. „Това би било доказателство за притеснителен упадък на свободата на словото и пресата в Мароко, още повече, че Анузла е затворник, задържан заради социален протест”, пише още „Амнести Интернешънъл”.
„Репортери без граници” осъди действията срещу Анузла, изтъквайки, че журналистът „плаща висока цена за своята независимост и за борбата за свобода на медиите в Мароко”.
Международните организации припомнят на властите в северноафриканската страна, че според международните правни стандарти националната сигурност не може да бъде използвана като претекст за налагане на неясни и произволни ограничения на свободата на изразяване.
Авторът Десислава Микова се завърна от Мароко седмица преди ареста. Тя беше в страната по международния проект Beyond Your World на холандското Министерство на външните работи и Европейската комисия, по който Факултетът по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски” е бенефициент и дава възможност на млади журналисти и студенти по журналистика да работят по проблеми на развиващите се страни.