В заобикалящия ни дигитален свят мобилните телефони или портативните устройства често са универсални способи за комуникация. Обаждания, текстови съобщения, социални мрежи и дори радио и телевизия, всички те могат да се възпроизвеждат от една единствена джаджа.

И когато батерията им се изтощи, тези джундурии бързо се превръщат в стилни, но непотребни аксесоари.

В унисон с темата за връхлетелия североизточното крайбрежие на Америка ураган Санди, сега е моментът свързващите ви мобилни устройства да бъдат използвани докрай. Тъй като не трябва да забравяме, че освен модерният ви телефон, таблетите и електронните четци вече имат достъп до интернет.

Но когато светлините угаснат, оставате съвсем сам. Затова ви предлагаме няколко хитринки, чрез които да съхраните връзката си със света за по-дълго време.

Зарядно устройство

Резервното зарядно устройство за вашия мобилен телефон или таблет никога не е излишно. В днешно време можете лесно да се сдобиете не само с универсално зарядно, но и с такова, работещо с батерии. Това ще ви помогне, ако изпаднете в бедствена ситуация. Можете да намерите и соларно зарядно устройство, което черпи енергията си директно от слънцето. По този начин дори Майката природа ще ви съдейства, когато електрозахранването спре. Не забравяйте и за зарядното устройство във вашия автомобил. Акумулаторът ще издържи доста по-дълго време от батерията на смартфона ви.

Инвертор

Ако ви е необходима мощност за нещо малко по-голямо от телефон, то силата на инвертора може да бъде полезен инструмент. Ако желаете да използвате лаптоп или настолен компютър при спрян ток, това е начинът да го сторите. Инверторът реално е устройството, което преобразува постоянния ток (например от автомобила ви) в променлив, подобен на този в електропреносната мрежа.

Лаптоп като резервен генератор

Когато източниците ви на енергия са изчерпани, можете да се обърнете към батерията на лаптопа си. Включвате мобилния си телефон или таблет чрез USB порт в преносимия компютър и зареждате батерията си.

Спрете работата на приложенията

Проверете настройките на мобилния си телефон. Някои приложения работят „тихичко”, дори когато не ги използвате, като по този начин изтощават батерията ви. WI-FI и Bluetooth са два добри примера за подобни апликации, но те определено не са единствените. Текстовите съобщения пък хабят по-малко енергия от телефонното обаждане. Така че използвайте ги винаги, когато не е спешно да позвъните на някого. Ако изключите осветлението на екрана, то със сигурност ще съхраните батерията си за по-дълго време.

Използвайте приложение, удължаващо живота на батерията

Някои безплатни приложения за устройствата с iOS (Apple) и Android обещават да ви помогнат да удължите живота на батерията на мобилният ви телефон. Подобно приложение е Carat, което ви съветва как да използвате вашия смартфон и прави индивидуални предположения за това кои апликации изтощават батерията ви и е по-добре да ги изтриете.