Храненето играе голяма роля във функционирането на мозъка и академичното представяне, показва проучване на Калифорнийския университет в Лос Анжелис, цитирано от електронното издание Ehow. Разбира се, добрите хранителни навици няма да компенсират лошите учебни, но може би точно диетата е частицата, която ще ви помогне да изкарате по-висока оценка.
Независимо дали спите или сте будни, мозъкът изисква постоянно снабдяване с глюкоза – вид захар, извличана от въглехидратите. Глюкозата е гориво за клетките в тялото, а тези в сивото вещество се нуждаят от двойно по-голяма доза.
Необходими са също така вещества като витамини, минерали, антиоксиданти и мастни киселини. Те помагат на мозъка да създава мазнини и протеини, както и да произвежда и предава хормони, отговорни за позитивното настроение и енергията – серотонин и допамин. Тези вещества засилват и когнитивни дейности като учене, съхраняване и възпроизвеждане на информация.
Какво да ядем
Менюто преди изпит трябва да включва въглехидрати с високо съдържание на фибри, твърди хранителният експерт Джой Бауър. Това включва пълнозърнест хляб, макаронени изделия и зърнени храни, както и бобови растения, малини и сладки картофи. Те съдържат и антиоксиданти.
Полезни са и богатите на протеин храни – месо, млечни продукти, яйца и риба. Рибата и орехите са източници на Омега-3 мастни киселини, които подпомагат четенето и правилното писане при децата според проучване на професор Фернандо Гомес Пиния от Калифорнийския университет. Той открил, че при тях се наблюдават и по-малко проблеми с поведението.
Според изследването по-големия прием на антиоксиданти води до по-малко случаи на мозъчни травми и увреждания, предизвикани от свободни радикали – токсини, които се образуват в мозъка. Колкото повече увредени клетки има там, толкова по-трудно е ученето.
Какво да не ядем
Трябва да се избягват храни с рафинирано брашно, бонбони и чипс. И въпреки че всички въглехидрати захранват мозъка с глюкоза, разграждащите се бързо – като бял хляб и сладки – не са най-доброто решение, твърди Бауър.
Проблемът при тях е, че предизвикват твърде бързо покачване и снижаване на кръвната захар, а тези колебания пречат на концентрацията.
Учените смятат, че западният тип хранене е твърде вреден за академичните цели. В него преобладават наситени мазнини и добавени захари, които могат да бъдат разрушителни за мозъчната дейност, ученето и паметта. На всичкото отгоре това хранене увеличава риска от психични разстройства, например безпокойство и депресия.