Тамара Божановски участва в антиправителствените протестиращи в Белград на 15 март, когато чува звук "като някаква мощна машина, която се втурва отзад".

Хиляди други го усещат също. Тълпата, събрана на един от главните булеварди на сръбската столица, рязко се разделя и се втурва към тротоарите.

Стефан, който е студент, си спомня "тътен", след това "свистене". Друг ученик, Драгица, усеща "вълна, която преминава през протестиращите".

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Хората се чувстваха отпаднали, а някои паднаха“, каза адвокатът Божо Прелевич, бивш вътрешен министър.

Всичко трае само няколко секунди.

Но подозренията, че звуково оръжие е било използвано незаконно за разпръскване на митинга, изпълниха заглавията, токшоутата и социалните мрежи.

Президентът Александър Вучич, който вече е изправен пред най-големите граждански протести от десетилетия, е под натиск да обясни инцидента.

Звуковите оръжия използват екстремен звук, за да обезвредят целите. Те могат да увредят ушите и да причинят главоболие и гадене, а употребата им е незаконна в Сърбия. Властите дълго време отричат, че притежават такива устройства, но министърът на вътрешните работи Ивица Дачич не призна, че полицията е закупила далекобойни акустични устройства през 2021 г.

След това сръбската полиция и власти отрекоха изобщо да се използвали някога оръжията. Не уточняват защо са ги купили.

Фондация Омега, която се занимава със защита на правата на човека, каза, че снимките и разказите на свидетели, които са прегледали, както аудиовизуалните кадри, получени от Ройтерс, са неубедителни, но предполагат, че може да е използвано акустично устройство с голям обхват (Long-range acoustic device – LARD).

Earshot, организация с нестопанска цел, специализирана в аудиоразследвания, която също е видяла кадрите, каза, че шумът може да е дошъл от пистолет с вихров пръстен - експериментално несмъртоносно оръжие за контрол на тълпата, което използва високоенергийни въздушни или газови вихри във формата на поничка, но са необходими повече изследвания.

Американската компания Genasys, която произвежда LRAD, каза, че аудио и видео доказателствата „не подкрепят използването на LRAD“.

Протестите в Сърбия бяха предизвикани от срутването на новоремонтирана козирка на гарата в Нови Сад. При инцидента загинаха 15 души.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK