След като за близо две десетилетия терминът Г-8 се превърна в устойчиво понятие в световната политика, вече втора година лидерите на седемте най-развити държави не канят руския президент. Причината е ясна – руската намеса в Украйна и анексирането на Крим.
Независимо от краха на двуполюсния модел след разпада на Съветския съюз Западът нямаше как да не си дава сметка, че Москва остава фактор в световната политика. Въпреки съсипаната от стария комунизъм и новите олигарски икономика, въпреки войната в Чечения, въпреки невдъхващия надежност президент-веселяк Борис Елцин лидерите на Г-7 поканиха за първи път руския държавен глава на тяхна среща на върха в Денвър през юни 1997-а.
Г-7 води началото си от 1975 година, когато тогавашният френски президент Валери Жискар д’Естен кани колегите си от Съединените щати, Великобритания, ГФР, Италия и Япония на неформална среща по въпросите на световните финанси. На следващата година към групата е поканена и Канада. Тогава това са седемте водещи икономики в света.
Русия беше канена в Седморката само при разискванията на политически въпроси. Обикновено това са годишните срещи на върха. Финансите и икономиката си останаха запазени за Седморката, макар че през последните години Китай и Бразилия изпревариха Италия и с основание биха претендирали за място в групата.
След анексирането на Крим и отцепването на Донбас от Украйна не без помощта на братска Русия, лидерите на държавите от Седморката отказаха да присъстват на поредната среща на върха на Г-8. Миналата година Русия председателстваше Осморката и срещата трябваше да се проведе в Сочи. Форумът протече на неутрална територия в Брюксел, тъй като така и така през последните години в срещите на върха неизменно се включват и ръководителите на европейските институции.
Притиснат от критики заради Украйна, Путин се оказа нежелан и на срещата на Г-20 (20-те водещи икономики в света) миналия ноември в Бризбейн, Австралия, и я напусна преждевременно.
И ако участието на Русия в Г-20 е по право, присъствието на руския държавен глава в Г-8 е привилегия, оказана му или отказана от останалите седем лидери. Москва надали някога ще върне Крим на Украйна, така че не е ясно дали някога руският президент ще се завърне като осмият сред големите седем. Или ако трябва да се запази традицията на формата Г-8, на масата по-скоро би трябвало да седне президентът на друга суперсила и вече втора икономика в света – Китай.