Качествено българско месо ще залее пазара на Саудитска Арабия. България влиза в голямата инициатива на краля на монархията за инвестиции в земеделието, стана ясно след среща на земеделския министър Мирослав Найденов със саудитския му колега Фахад Абдулрахман Балгунаим.

Държавната компания, която е създадена преди три месеца и обхваща главно хранителния сектор, разполага с бюджет от 800 милиона долара, а България е получила уверението, че част от тях ще бъде вложена в нея.

На среща двамата държавници стигнали до заключението, че страните могат да си сътрудничат много успешно. Балгунаим споделил с Найденов, че кралството внася 5 милиона агнета от далечна Австралия и 700 хиляди тона замразени пилета от Бразилия. Българският министър обаче изтъкнал, че родните агнета и пилета са на много по-високо ниво.

„Българското пиле е в пъти е по-качествено от бразилското(...) В Бразилия се слагат антибиотици. Българските агнета пасат трева, бразилските ядат фуражи. Това също е разлика в качеството”, отбелязал Мирослав Найденов.

Той дори препоръчал на домакините да видят разликите „черно на бяло” чрез лабораторна проверка. Уверил още своя колега, че птиците и дребните преживни животни в България нямат заболявания, а като член на ЕС старната ни има много висок хигиенен стандарт.

Според него родните животински продукти могат спокойно да получат представката „био”. „Най-богатата страна в арабския свят може да си позволи качество. Като се инвестира в качество, се инвестира в здраве”, обобщи земеделският министър, допълвайки, че саудитският бизнес е разумен и ще избере качеството.

Балганейм обаче изразил съмнение в капацитета на България да покрие потреблението на Саудитска Арабия. На предизвикателството Найденов отговорил, че този показател може да бъде подобрен. Признал още, че вкусът на българското агнешко е познат с добро в арабския свят, но сега от това е останал само споменът.

Родните производители не са стъпвали на саудитския пазар от 20-25 години – време, в което с „лека ръка” са загубили позициите си, отбеляза Найденов. Завръщането им обаче вече е започнало, като начало от по-малките страни – Катар и ОАЕ.

След срещата стана ясно още, че Саудитска Арабия е избрала да инвестира в България по няколко критерия – плодородни почви, благоприятен климат и вода, както и спазване на законовия ред, прозрачност в бизнес отношенията и липса на корупционна среда.