Липсата на учители, както и широко разпространената социална стигма, че йогата е свързана с чужда религия, са сред основните причини, поради които много палестинци дълго време са странели от източните практики. Но през последните години ситуацията бързо се променя, предаде британският вестник „Гардиън”. Днес часовете по йога са много популярни в местните фитнес центрове и читалища на Западния Бряг. Не само елитът на космополитния град Рамала, но и в малките села хората използват източната практика, за да подобрят физическото и психическото си състояние.
Експерти коментират, че палестинците, които живеят под израелска окупация, са подложени на много стрес, който влияе на психологическото и физическото им здраве. Смесването на четирихилядната източна традиция с модерните методи за справяне със стреса предоставят нови възможности на жителите на Западния бряг да подобрят благосъстоянието си.
„Растящата му популярност отчасти се базира на социалните мрежи”, коментира Нахед Бандак, който преподава йога от 10 години насам. Интересът към класовете му в Западния бряг значително се е увеличил през последните години. „Хората се интересуват повече и търсят начини, чрез които да облекчат страданията си. Те търсят утеха и облекчение. Когато прочетат коментарите на тези, които вече се занимават с йога, им се иска и те да опитат”, допълни още Бандек.
Според доклад на Световната здравна организация и на Агенцията на ООН за подпомагане на палестинските бежанци в Близкия изток най-големият здравословен проблем на жителите на ивицата Газа и на Западния бряг са хронични болести, предизвикани от начина им на живот. Тези заболявания са допълнително усложнени от липсата на движение, което характеризира живота на много палестинци. По думите на някои от практикуващите йога тя им помага с тези проблеми.
Въпреки че повечето хора, посещаващи часовете, са жени, много мъже също посещават йога класовете. „Има твърде много неща в живота на много мъже, които те не могат да контролират”, коментира Али, който е водил първия курс по обучение на мъже преподаватели по йога в началото на 2015 г. „Много от тях дори не могат да пресекат улицата, без да се срещнат някакви трудности или унижение. Тези ситуации ги ядосват, а не всеки човек знае как да се справи с подобни емоции”, допълни младият мъж.
За някои промяната, която йогата носи в живота им, им дава надежда и за положително разрешаване на патовата ситуация, която от десетилетия характеризира политическата реалност в региона. „Винаги има начин. Трябва да имаме надежда, само така оцеляваме тук”, коментира ситуацията Бандак.